15.9 C
Ohrid
Friday, May 20, 2022

Украинската блокада на рускиот гас ги зголеми цените на нафтата

НАЈЧИТАНО

Цените на нафтата скокнаа до 107 долари на меѓународните пазари во средата, предизвикани од загриженоста за снабдување по блокадата на Украина на некои испораки на руски гас во Европа и интензивните разговори на ЕУ за ембарго на руската нафта.

На лондонскиот пазар цената на барелот порасна за 4,50 долари во однос на претходното затворање и изнесуваше 106,96 долари. Вчера ја затвори трговијата на минус 3,48 долари.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по 4,64 долари повисока цена, од 104,04 долари. Вчера ја затвори трговијата на минус 3,33 долари.

Пазарите вчера беа притиснати од загриженоста за побарувачката поради заклучувањето во Кина и зголемените ризици од рецесија. Расположението беше пригушено од посилниот долар, што ја прави нафтата поскапа за купувачите со други валути, што ја кочи побарувачката.

Денеска, фокусот се префрли на значително намаленото снабдување со руски гас во Европа, откако Киев ја блокираше главната транзитна рута, обвинувајќи ги руските сили дека насочуваат гас кон бунтовникот Луганск. Тие не дадоа докази.

Ова е првпат од почетокот на руската инвазија да се ограничи извозот преку Украина.

„Мислам дека влијанието на прекините во снабдувањето со гас во Украина постојано расте“, рече Џефри Хали од ОАНДА.

Трговците се загрижени и за предлогот на Европската комисија за ембарго на руската нафта, што, според аналитичарите, дополнително ќе ја влоши состојбата на пазарот и ќе ги промени трговските текови. Гласањето за предлогот, кој мора да го поддржат сите членки на ЕУ, е одложено поради жестокото противење од Унгарија.

Испораките беа загрижени уште пред руската инвазија на Украина, а производителите меѓу причините ги наведоа несоодветните инвестиции. Тој проблем во вторникот го истакна министерот за енергетика на Обединетите Арапски Емирати.

Инвеститорите, исто така, внимателно ќе ги проучуваат податоците за инфлацијата во САД во потрага по можни стимулации за можни поагресивни потези на централната банка во борбата против високата инфлација.

Тие, исто така, очекуваат податоци од владата на Вашингтон за акциите минатата недела. Аналитичарите очекуваат извештајот на Министерството за енергетика да покаже мал пад на залихите на сурова нафта. Вчерашниот извештај на Американскиот институт за нафта покажа дека залихите се зголемени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО