22.9 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Украинската армија спречила големо напредување на руските трупи кон северот на Доњецк

НАЈЧИТАНО

Украинската армија денеска соопшти дека спречила големо напредување на руските трупи кон северот на Доњецк, но дека притисокот се зголемува со силно гранатирање на градот Славјанск и блиските населени места.

Во соопштението се вели дека руските сили бомбардираат неколку украински градови со тешко вооружување, за да и овозможат на пешадијата да напредува кон југ и да се приближи до Славјанск, пишува Гардијан.

Гранатирање долж Доњецк

Министерството за одбрана на Велика Британија го објави својот дневен брифинг за разузнавањето за ситуацијата во Украина.

„Силното гранатирање продолжи долж линијата на фронтот во Доњецк, но со слаб руски напредок. Руските единици кои беа вклучени во минатонеделните придобивки сега веројатно ќе бидат реконструирани“, се вели во извештајот.

Тие посочуваат дека на почетокот на неделава претседателот Владимир Путин им честитал на оние кои го зазеле Лисичанск, наведувајќи дека треба да се одморат.

Значајни удари со западно оружје

Украинските ловци извршија неколку „значајни удари“ врз руските логистички цели благодарение на новото западно оружје, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. Во своето ноќно видео обраќање, Зеленски рече дека овие напади „влијаат на офанзивниот потенцијал на руските сили“.

– Артилеријата што ни ја испрати Западот конечно почна силно да удира. Нивната прецизност е токму она што ни треба – рече тој.

Зеленски истовремено го осуди уништувањето на факултетот во украинскиот град Харков. Со гранати беа погодени главната зграда, аудиториумите и музејот.

Русите ги гранатираа Змискиот остров и Одеса

Утринава руските сили истрелаа ракети врз Змискиот остров во северозападниот дел на Црното Море, од кој се повлекоа претходно неделава и  од блискиот град Одеса, изјави портпаролот на воената управа на Одеса, Серхиј Братчук.

Тој на својот канал на Телеграм изјави дека две ракети предизвикале „значителна штета“ на пристаништето на островот, пренесува Гардијан. Тој додаде дека Одеса била нападната пред зори и дека биле погодени два комбајни и уништени се 35 тони жито.

Убивме војници кои сакаа да постават знаме на островот

Руското Министерство за одбрана соопшти дека убило украински војници кои се обидувале да го подигнат украинското знаме на неодамна преземениот Змиски остров. Во дневниот оперативен брифинг од руската војска се наведува:

„Наспроти позадината на воените неуспеси и масовното повлекување на украинските трупи во Донбас, ноќта на 7 јули, режимот во Киев се обиде симболично да го предаде знамето на Змискиот остров.Околу 5 часот наутро неколку украински војници слетале на островот од моторен чамец и се фотографирале со знамето. Авионот на руските воздушни сили веднаш изврши напад со високопрецизни ракети на Змискиот остров, како резултат на што беше уништен дел од украинскиот воен персонал. Преживеаните побегнале во правец на селото Приморскоје, регионот Одеса“.

Тврдењата не се независно потврдени, иако претходните власти во Одеса соопштија дека островот бил погоден.

Следна цел се терористите кои избегаа

Шефот на Чеченија, Рамзан Кадиров, на Телеграм напиша дека следната задача во Украина е „да ги уништи остатоците од терористите кои избегаа од Чеченската Република“.

„Оваа недела, како што знаете, целосно ја ослободивме целата територија на ЛНР од националистичките копилиња. Очајно се надеваме дека тоа ќе ни даде можност да стигнеме до Киев и да ги завршиме терористите кои некогаш избегаа од Чеченската Република“, напиша Кадиров.

Над 2 милиони Украинци евакуирани во Русија

Повеќе од 24.000 луѓе, меѓу кои најмалку 3.700 деца, се евакуирани во Русија од опасните области во Украина и самопрогласените ЛНР и ДНР во изминатите 24 часа.

– Во изминатите 24 часа, 24.068 лица, меѓу кои 3.726 деца, беа евакуирани од опасните области на Украина и републиките Донбас во Руската Федерација без учество на украинските власти, додека од почетокот на специјалната воена операција, 2.359.135 лица, од кои 371.925 деца се евакуирани – изјави синоќа тој.началникот на Оперативниот центар на националната одбрана на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев.

Украина тврди дека Русија насилно ги носи своите граѓани во Русија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО