8.9 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Украинската армија објави колку руски војници досега се убиени

НАЈЧИТАНО

Украинската војска објави дневен извештај за бројот на загинати руски војници за време на инвазијата.

Киев проценува дека Москва изгубила 24.200 војници од 24 февруари, кога започна руската инвазија на Украина.

Тие тврдат и дека се уништени 1.062 тенкови и 194 авиони, пренесува Sky News.

Вреди да се напомене дека проценките на украинската војска за руските загуби се редовно повисоки од оние во сите други извештаи.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО