4.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Конашевко: Украина спрема страшен напад за кој ќе не обвинат нас

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков вели дека на 19 август, Киев планира напад со „лажно знаме“ на нуклеарната централа Запорожје по посетата на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш на Украина.

Конашенков тврди дека единиците на 44-та бригада на украинските вооружени сили планираат артилериски напади врз објектите на нуклеарната централа Запорожје од позиција во близина на замокот Никопол.

– За да се подготват за провокацијата, командата на оперативната група Дњипар до 19 август поставува пунктови за контрола на радијацијата во Запорожје, како и организира вежба за единиците на 108. бригада за територијална одбрана, 44. артилериска бригада и стационирани воени единици во Запорожје за да работат во услови на радиолошка контаминација – изјави Конашевко за агенцијата Тасс.

Тој нагласи дека нема руско тешко оружје во близина на фабриката во Запорожје или на која било соседна територија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски по средбата со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека ОН мора да обезбедат заштита на нуклеарната централа Запорожје, која е под контрола на руските сили.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска, по трилатералната средба со неговиот украински колега Зеленски и со генералниот секретар на ОН Гутереш изјави дека „никој не сака светот да доживее нов Чернобил“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Банките имаат долги списоци на одземен имот за продажба

Имоти на компании во стечај, производни погони, хотели, ресторани, машини опрема, станови, куќи, како и удели на поединци во компании, па се до кранови, маски и...

Ѝ испратил лажна банкарска сметка за уплата

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради постоење основи на...

Како популарниот Чет-бот би го решил спорот меѓу Македонија и Бугарија?

Македонци ѝ поставија прашање на интернет платформата Чет-ГПТ(Chat GPT), оперирана од најсофистигирана програма за вештачка интелигенција, како да се реши спорот меѓу Бугарија и Македонија. ChatGPT (Chat...
spot_img
spot_img
spot_img