23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Украина се обидува да го поврати Харков

НАЈЧИТАНО

Украинските воени сили почнаа контраофанзива недалеку од градот Изjум, каде што ја напаѓаат клучната руска линија на напад врз источна Украина, изјави денеска регионалниот гувернер на Харков, Олех Синегубов.

– Голема и успешна контраофанзива на таа руска линија ќе резултира со тежок неуспех на Москва во битката за Донбас, источноукраински регион што Русија се обидува целосно да го окупира. Руските сили се обидуваат да се пробијат јужно од градот Изум, обидувајќи се да ги заобиколат украинските сили кои ја држат одбраната на линијата на источниот фронт. Правецот Изум сè уште најтешкиот дел, истакна Синегубов.

Тој додаде дека „непријателот се повлекува од некои фронтови“.

Украинските сили повторно зазедоа територија во североисточниот дел на земјата, одбивајќи ги руските сили од вториот по големина град во Украина, Харков.

Русија ја нападна Украина на 24 февруари, упатувајќи се кон главниот град, но не успеа да влезе во Киев, а потоа се повлече и го фокусираше своето воено напредување кон југ и регионот на Донбас.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО