Украина објави ново видео од ракетен удар во Соледар, повеќе од 100 убиени

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинската армија објави дека истрелала проектил врз група руски војници во Соледар, при што загинале повеќе од стотина од нив, објави Киев Индипендент.

Групата руски војници е идентификувана од украинските сили за специјални операции, соопшти командата за специјални операции. Артилерија била насочена кон концентрацијата на војниците, по што следела ракета „Point-U“, убивајќи руски војници во областа, соопшти командата.

 

 

На снимката објавена од украинските специјални сили наводно се гледа како украинската артилерија пука на група руски војници на полињата околу градот, пишува „Дејли мејл“.

Руските војници беа забележани од украинските специјални сили во големи групи во неколку области низ Соледар, кои потоа ги пренесоа тие координати на високата команда.

Украинските војници отворија оган врз руските војници, додека тактичка ракета „Point-U“, така беше лансирана во серија смртоносни напади.

 

 

Според извештаите, заедно со околу 100 војници, во нападот била уништена и руска воена опрема.

Украинската војска соопшти дека повеќе од 100 руски војници „заминале во пеколот заедно“ во координиран напад во кој биле вклучени специјални сили, ловци и ракетни фрлачи.

Во тек се жестоки битки меѓу украинските сили и редовната руска армија и приватната платеничка група Вагнер. Русите и Вагнерците тврдат дека Русија го контролира градот, додека Украина негираше дека рударскиот град и припаѓа на Русија.

 

 

Претходно, руските сили го нападнаа градот Запорожје во текот на ноќта, што го објави секретарот на градскиот совет на Запорожје, Анатолиј Куртев, на својот канал Телеграм.

– Оштетени се инфраструктурни објекти. На лице место избувнал пожар. Според првичните информации нема повредени – изјави тогаш Куртев.

Да потсетиме, на социјалните мрежи беа објавени видео снимки на кои се гледа Евгениј Пригожин, шефот на платеничката група Вагнер, со некои членови на групата во рудниците за сол во Соледар.

 

 

Со ова Пригожин рече дека единиците на Вагнер ја презеле контролата на целата територија на Соледар, но Украина ги отфрли овие наводи.

Контролата на овие рудници за сол во овој дел на регионот Доњецк би имала симболична, воена и комерцијална вредност за Русија и би претставувала прва значајна победа на Москва на фронтот по неколкумесечни воени неуспеси.

Се проценува дека има 200 километри напуштени мински тунели кои ја пробиваат околината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Гори меѓу Миладиновци и ОКТА

Центарот за управување со кризи информира дека вечерва во 19:05 часот на бројот 112 бил пријавен пожар помеѓу селото Миладиновци и рафинирија ОКТА во...

Ковачевски: Очекувам Бугарија да ги пронајде вандалите

Премиерот Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола Јонков Вапцаров” во Благоевград. Тој преку својот Фејсбук профил, порача...

ВМРО-ДПМНЕ го осуди демолирањето на македонскиот клуб

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува демолирањето на македонскиот клуб во Благоевград.„Вандализмот не е добрососедство и не може да биде. Негирањето на Македонија, но и на...

Moda

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...

Како да купите нова облека, така што всушност ќе ја носите и нема да седи само во плакарот

Словенците никогаш не носат речиси третина од облеката што ја купуваме. Проверивме како да купиме нова облека, така што всушност ќе ја носиме и...

Уште една ќерка на познати родители е нова ѕвезда на модното небо

Изгледа како вчера – целата светска јавност зборуваше за необичниот избор на името на Гвинет Палтроу и Крис Мартин за нивното новороденче, Епл. Но, тоа...
spot_img
spot_img
spot_img