16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Украина ни се заблагодари за тенковите

НАЈЧИТАНО

Михаил Подољак, советник на украинскиот претседател, денеска на Твитер на македонски јазик се заблагодари на донацијата што Украина ја доби од Македонија.

Донацијата што Македонија ѝ ја испрати на Украина се состои од тенкови Т-72. Тоа се тенковите Су-25 што земјава ги набави од Украина за време на конфликтот во 2001 година.

„Пријателот се познава во неволја. Не е важно со каква големина е твојата земја, важно е какво е срцето. Многу народи денес ќе покажат повеќе храброст од половина од Г20, како Северна Македонија, која ѝ пружи помош на Украина Ние никогаш нема да го заборавиме ова“, напиша Подољак.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО