17.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Украина и Русија ја одбележуваат годишнината од инвазијата на Хитлер на СССР во 1941 година

НАЈЧИТАНО

Како што војната во Украина се приближува кон својот петти месец, руските и украинските сили се наметнаа на бојното поле во источна Украина, на денот на сеќавањето во двете земји на годишнината од инвазијата на Хитлер на Советскиот Сојуз во 1941 година.Во битките во повеќемесечната војна, Русија во последните недели доби предност поради огромната предност во артилериската моќ, што е факт што во синоќешното обраќање го призна и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Благодарение на тактичките маневри, украинската армија ја зајакна одбраната во Луганск. Ова е навистина најтешката точка. „Окупаторите вршат силен притисок и во правец на Доњецк“, рече Зеленски, пренесува Ројтерс.

Тој додаде дека неговата земја во исто време се бори за позитивна одлука на ЕУ за кандидатскиот статус на Украина, како и за модерно оружје за Киев.

„Ние не се откажуваме ниту еден ден“, рече Зеленски, повикувајќи ги оние што ја поддржуваат неговата земја да ја забрзаат испораката на оружје за Украина.

Дипломатите на ЕУ изјавија дека во четврток со симболична одлука Украина ќе стане официјален кандидат за членство во ЕУ.

Денес, 22 јуни, е значаен датум во Русија – Денот на сеќавањето и тагата – кој ја одбележува годишнината кога германските нацистички сили на Адолф Хитлер го нападнаа Советскиот Сојуз во Втората светска војна. Тој е опколен и во Украина и соседна Белорусија, кои во тоа време беа дел од Советскиот Сојуз. Војната таму траела 1.418 дена, а историчарите проценуваат дека во неа загинале околу 27 милиони советски војници и цивили.

Рускиот претседател Владимир Путин, кој постојано започна „специјална воена операција“ врз Украина за искоренување на нацизмот, треба да положи цвеќе во спомен на загинатите во Втората светска војна.

По повод годишнината, руското Министерство за одбрана објави документи кои датираат од почетокот на Втората светска војна, кои наводно покажуваат дека Германија тогаш имала намера да ја обвини советската армија за бомбардирање на цркви и гробишта за да ја оправда својата инвазија.

„Како и денес, нацистите подготвуваа провокации во 1941 година за да ја дискредитираат нашата држава“, соопшти руското министерство.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО