Украина инсистира на тоа дека Русија не го освоила градот Соледар

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Русија не ја презела контролата врз градот Соледар на истокот на земјата. Тој вели дека борбите продолжуваат и дека Украина прави се што може за да ја зајакне својата одбрана и да одржи фронт во регионот на Доњецк.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во средата навечер негираше дека руските сили ја презеле контролата врз градот Соледар во источна Украина. „Фронтот во Доњецката област се задржува“, рече тој во своето редовно обраќање, нарекувајќи ја пропаганда прогласувањето победа во битката за градот од страна на руската платеничка група „Вагнер“.

„Сега терористичката држава и нејзините пропагандисти се обидуваат да се преправаат дека дел од нашиот град Соледар – град кој беше речиси целосно уништен од напаѓачите – е некој вид сопственост на Русија“, рече Зеленски, нагласувајќи дека борбите продолжуваат и дека прават се за да се зајакне украинската одбрана.

Водачот на групата и олигарх Евгениј Пригожин во вторникот вечерта објави дека членовите на групата Вагнер го зазеле Соледар, додека Кремљ не го потврди апсењето. Тврдењата на Пригожин во средата прво беа демантирани од одделот за стратешки комуникации на украинската армија, кој објави дека Соледар останува Украинец. Според украинската страна, Русија се обидела да го доведе во заблуда своето население и да ја „поддржи мобилизацијата“ тврдејќи наводен успех.

Ако Соледар, кој се наоѓа на околу 15 километри од стратешки важниот град Бахмут, падне во рацете на Русија, тоа ќе биде прва значајна територијална придобивка на руските сили во последните месеци.

Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак изјави дека Русија трпи „огромни загуби“ во битката за градот, но призна и дека има жртви и на украинската страна. Според него, судирите во Соледар и Бахмут се „најкрвавите“ во војната досега.

Како што објавивме, руските сили во Украина во средата добија нов командант. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го назначи Валериј Герасимов, началник на Генералштабот на руските сили, да раководи со „специјалната воена операција во Украина“. Тој на оваа функција го замени генералот Сергеј Суровикин, кој беше назначен во октомври минатата година.

Во меѓувреме, се вели дека руските сили го напаѓаат градот Харков во средата, а борбите продолжиле и во јужниот регион Керсон, каде се вели дека руски проектил погодил породилиште и предизвикал пожар.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img