8.5 C
Ohrid
Sunday, December 4, 2022

Украина затвори дел од клучниот гасовод кон Европа. Русија веднаш реагираше

НАЈЧИТАНО

Украинскиот систем за пренос на гас GTSOU во вторникот објави дека ќе го прекине преносот на руски гас преку влезната точка Сохранивка, една од двете клучни точки за снабдување со руски гас во Европа, поради виша сила од 11-ти мај.ГТСОУ објави дека не може да продолжи со работа на компресорската станица Новопсков поради „мешање на окупаторските сили во техничките процеси“.

Компресорската станица Новопсков во областа Луганск во источна Украина падна во рацете на Русија веднаш по почетокот на инвазијата.

Реакцијата на Русија
Компресорската станица Новопсков во областа Луганск во источна Украина падна во рацете на Русија веднаш по почетокот на инвазијата. Тоа е првата компресорска станица во Луганск, транзитна рута за околу 32,6 милиони кубни метри гас дневно, една третина од рускиот гас што се транспортира во Европа преку Украина.

„Со цел целосно исполнување на транзитните обврски кон европските партнери и во согласност со договорот, можно е привремено да се префрли недостапниот капацитет од физичката интерконективна точка Сохранивка на физичката интерконективна точка Суџу која се наоѓа на територијата контролирана од Украина“, соопшти ГТСОУ. .

Руски Гаспром реагираше веднаш, велејќи дека Украинците ги информирале за прекинот, велејќи дека е „технички невозможно“ да се префрлат сите текови на гас на друга транзитна точка.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО