5.3 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Украина загуби четвртина од земјоделското земјиште од почетокот на војната

НАЈЧИТАНО

Бројот на обработливи полиња во Украина е намален за една четвртина од почетокот на руската инвазија, изјави заменик министерот за земјоделство Тарас Висоцки за новинарите во понеделникот во Киев.

Висоцки предвиде дека жетвата ќе биде доволна за домашните потреби, особено што тие потреби се намалени откако многумина избегаа од војната во Украина. Борбата не само што влијае на земјоделството во земјата, туку влијае и на блокадата на извозот на Русија, што доведува до намалена сеидба на земјоделските култури наменети за извоз, рече Висоцки.

Според него, земјоделците се свртуваат кон земјоделските култури со помали барања како што е сојата.

Површината на соја остана речиси непроменета и покрај војната. Но, на пример, одгледувањето пченка падна од 5,5 милиони хектари во 2021 година на 4,6 милиони хектари сега, рече тој.

Тој не даде информации за пченицата, чие производство има значително меѓународно влијание бидејќи Украина е главен извозник на пченица.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО