0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Украина: Во тек е нова руска офанзива. Баталјонот Азов во контранапад во Мариупол

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Генералштаб на Украина: Русија започна нова офанзива на исток
Командата на украинските вооружени сили соопшти дека гледа знаци дека Русија ја започнува својата нова офанзива во источна Украина.

Генералштабот извести дека руските сили сега се фокусирани на воспоставување целосна контрола над регионите Доњецк и Луганск, а воените дејства се интензивирани и во Харков.

Тие додаваат дека борбата за Мариупол продолжила и дека руската армија се фокусирала на стекнување целосна контрола над областа. Тие тврдат и дека Русија продолжува да ги крши правилата на меѓународното хуманитарно право и да ги блокира иницијативите за евакуација на цивили од окупираните населби.

Азовските борци објавија дека изведуваат контранапад во Мариупол
Борците од Азовскиот баталјон денеска објавија видео од Мариупол.

„Одбраната на Мариупол продолжува. И покрај супериорните сили на непријателот, борците на Азовскиот полк изведуваат контранапад“, напишаа од Азов на нивниот канал Телеграм.

Да потсетиме, Единицата за специјални операции Азов, порано позната како баталјон Азов, а сега Азовски полк, моментално е логорирана во јужниот пристанишен град Мариупол и решително го брани градот кој беше сведок на некои од најлошите форми на војна од инвазијата на Русија врз Украина на 24 февруари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img