5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Украина: Во Белорусија има 15.000 руски војници, но знаеме зошто нема да нападнат

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Надојдените реки, густата кал и затрупаните полиња можеа да се видат со километри долж границата на северозападна Украина со Белорусија во четвртокот, што ја прави веројатноста за руски напад од другата страна на границата засега неверојатна и покрај неодамнешните предупредувања од Киев.

Украинските власти предупредија на опасност од нова руска офанзива, посочувајќи дека една од можните линии на напад би можела да биде од Белорусија.

Украинската армија проценува дека во Белорусија има 15.000 руски војници, додека воените аналитичари сметаат дека има од 10.000 до 12.000.

Русија и нејзиниот близок сојузник Белорусија го зајакнаа своето заедничко воено присуство во Белорусија и планираат да започнат воздушни вежби во понеделник.

Во позадина, густите погранични шуми и опасните мочуришта се чувани од територијалната одбранбена бригада на Волинија. Тоа е една од стотиците украински единици составени од локално население подготвено да ги брани своите заедници.

Војниците и офицерите од единицата изјавија за Ројтерс дека невообичаено благата зима им дава значителна тактичка предност.

„На сопствената земја, сè ќе ви помогне да ја одбраните – пејзажот, многу реки што се излеаа од коритата оваа година“, рече Виктор Рокун, еден од замениците команданти на бригадата.

Портпаролот на единицата, Серхиј Хомински, рече дека помошта да се направи теренот непрооден, доаѓа и од неверојатен сојузник: локалната популација на дабари.

„Кога ги градат браните, луѓето обично ги рушат, но оваа година не го направија поради војната, па сега има вода насекаде“, рече тој.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во вторникот предупреди дека Русија „собира сили за нова ескалација“ на речиси 11-месечната војна меѓу двете земји.

Неуспешната руска офанзива кон Киев на почетокот на инвазијата беше започната од Белорусија.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

РЕЗУЛТАТИ ОД ЈАВНИОТ ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ НА ЕДНОКРАТНА ФИНАНСИСКА ПОДДРШКА НА СЕМЕЈСТВО КОЕ ИМА ДЕТЕ СО ТЕШКА ПОПРЕЧЕНОСТ

РЕЗУЛТАТИ од Јавниот повик за доделување на еднократна финансиска поддршка на семејство кое има дете со тешка попреченост во училишна возраст број 09-202/2 од 09.01.2023...

Газдата на Фејсбук е на 21 место со „само“ 55 милијарди долари

На најновата листа на милијардери на Блумберг објавена денеска прв е Французинот Бернар Арно, сопственик на бројни познати брендови, меѓу кои и „Луј Витон“,...

Грција ја потврди смртта на воениот пилот чиј авион се урнал во морето

Грција ја потврди смртта на триесет и едногодишниот пилот Ефстатиос Цитлакидис, чиј борбен авион Ф-4 Фантом во понеделникот се урна во Јонското Море. Телото на...
spot_img
spot_img
spot_img