1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Украина вели најжестоко е во Слобожански и Доњецк

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Портпаролот на украинското Министерство за одбрана Александар Мотузјаник денеска изјави дека руските сили истовремено го засилуваат интензитетот на вооружените дејствија во источна Украина во сите правци на дејствување.

Според него, најсилните вооружени активности се одвиваат во областите Слобожански и Доњецк.

Мотузијаник истакна дека главната цел на Русија останува непроменета – да ги опколи украинските одбранбени сили, да воспостави целосна контрола врз територијата на регионите Доњецк, Луганск и Керсон и да обезбеди копнен коридор до Крим.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Потврдено обвинение за недозволено складирање на речиси 5 килограми злато и сребро

Судот на Босна и Херцеговина го потврди обвинението на Обвинителството на Босна и Херцеговина, кое го обвинува Драган Станковиќ дека како сопственик на деловната...

Поранешниот британски премиер Џонсон: Путин ми се закани со ракетен напад

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон тврди дека рускиот претседател Владимир Путин му се заканил со ракетен напад пред почетокот на инвазијата на Украина. Од...

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на словенечката граница

Предупредување до живинарите: птичји грип избувна во близина на границата со Словенија. Епидемија на птичји грип е потврдена во стопански погон во близина на...
spot_img
spot_img
spot_img