1.4 C
Ohrid
Saturday, January 28, 2023

Украина бара неколку стотици тенкови за да ја врати запленетата територија

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

На Украина и требаат неколку стотици тенкови од нејзините западни сојузници за контраофанзива против руските сили за да ја вратат окупираната територија, изјави во понеделникот шефот на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски, Андриј Јермак.

Ни требаат тенкови – не 10-20, туку неколку стотици“, напиша Јермак на апликацијата Телеграм. „Нашата цел се границите од 1991 година и казнување на непријателите кои ќе платат за нивните злосторства.
Киев се залага за испорака на тенкови, особено Леопард 2 од германско производство што го користат многу членки на НАТО и на кој му треба одобрение од Берлин за да биде реекспортиран во Украина.

Полскиот премиер во понеделникот изјави дека неговата влада ќе побара од Германија дозвола да испрати тенкови Леопард во Украина и планира да ги испрати без оглед на тоа дали Берлин се согласува.

Германскиот министер за надворешни работи во неделата изјави дека Берлин нема да застане на патот доколку Полска сака да го стори тоа. Според регистарот за оружје на ОН за 2019 година, Полска има 247 тенкови Леопард 2.

Русија окупираше дел од источна и јужна Украина, како и полуостровот Крим, кој Москва го анектираше во 2014 година.

Суверените граници на Украина беа воспоставени во 1991 година, по распадот на Советскиот Сојуз. Киев го наведе повлекувањето на руските сили од целата своја територија како еден од главните услови за ставање крај на 11-месечната војна.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Близок соработник на Путин тврди дека исчезнатата јахта Ирина ВУ не е негова

Канцеларијата за односи со јавноста на Алишера Усманов во петокот извести дека Усманов не е сопственик на јахтата Ирина ВУ, која е под меѓународни...

Почина наградуваниот босански актер Саша Петровиќ, глумеше во „Луд, збунет, нормален“, „Аудиција“, „Ничија земја“…

Актерот Александар Саша Петровиќ почина на 62-годишна возраст, а режисерот Срѓан Вулетиќ ја соопшти тажната вест.На 62-годишна возраст почина актерот Александар Саша Петровиќ од...

Околу 2700 студенти ќе добијат покачување на стипендиите

Околу 2.700 студенти, корисници на стипендии од изминатите академски години, ќе добијат покачување на средствата, односно наместо досегашните 3.000 денари, овие студенти во иднина...
spot_img
spot_img
spot_img