9 C
Ohrid
Tuesday, October 4, 2022

Укинувањето на визите за Русите за ЕУ ​​е следната потенцијална санкција што ќе и биде наметната на Москва

НАЈЧИТАНО

Чешка, која претседава со Советот на ЕУ, во петокот објави дека забраната за издавање визи за сите граѓани на Русија на ниво на Европската унија би можела да биде следната во серијата санкции што блокот ги воведе кон Москва поради до руската инвазија на Украина, објави француската новинска агенција АФП.

Прага тоа ќе го предложи на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ, закажан за крајот на месецот во чешкиот главен град.

„Целосно укинување на визите на сите земји-членки на ЕУ за Русите може да биде уште една многу ефикасна санкција“, изјави чешкиот министер за надворешни работи Јан Липавски, кој ќе го предложи на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите на 31 август во Прага.

„Во моментот на руската агресија, која Кремљ постојано ја ескалира, не може да се зборува за туризам за руските граѓани“, рече министерот, чија земја престана да издава визи за руските граѓани на 25 февруари, ден по руската инвазија на Украина.

Липавски повика на координиран пристап на ниво на ЕУ.

ЕУ досега воведе шест пакети санкции против Русија, кои вклучуваат мерки против рускиот енергетски и финансиски сектор, како и поединци блиски до Кремљ, заедно со замрзнување на имотот и забрана за нивно патување во ЕУ.

„Како влада, ние сме убедени дека суспензијата на издавањето визи за обичните руски граѓани испраќа многу јасен и директен сигнал до руското општество (…) Граѓаните на тие земји треба да бидат свесни дека таквата милитантна политика има последици“, рече тој. кажа.

Министерот, исто така, смета дека таквата забрана би можела да помогне „да се намали влијанието на руската тајна служба во ЕУ“, пишува Политико, а пренесува словенечката новинска агенција СТА.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на почетокот на неделата ги повика западните земји да го забранат влезот на руските државјани во земјата, со што се зголемува притисокот врз рускиот претседател Владимир Путин.

„Русите со големо мнозинство ја поддржуваат војната, тие ги поздравуваат ракетните напади врз украинските градови и убиствата на Украинците. Нека руските туристи уживаат во Русија“, напиша украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во објава на Твитер.

Поканата беше поддржана од Финска и Естонија.

Комисијата не ја крие својата резервираност за мерката со која би биле казнети сите руски граѓани и инсистира на потребата да се заштитат неистомислениците, новинарите и семејствата.

Не сите членки на ЕУ се за оваа идеја. Германскиот канцелар Олаф Шолц, на пример, изрази сомнеж за значењето на таквата мерка бидејќи се работи за војната на рускиот претседател Путин.

Словенечкото Министерство за надворешни работи во петокот соопшти дека се уште го проучуваат предлогот за запирање на издавањето туристички визи, притоа наведувајќи дека, како и досега, Словенија „ќе бара решенија заедно со членките на ЕУ“, пренесува СТА.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО