21.5 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Удовичиќ: Нема причина да се плашиме од новиот вид, тој предизвикува блага клиничка слика

НАЈЧИТАНО

Командантот на Воената болница Карабурма Иво Удовичиќ изјави дека граѓаните на Србија не треба да се плашат од новиот вид коронавирус, наведувајќи дека короната е склона кон мутација, а најновата мутација предизвикува блага клиничка слика.

„Нема причина да се плашиме од ново истегнување на короната. „Таа останува во зоната каде што сме безбедни“, изјави Удовичиќ за РТС.

Тој рече дека моменталната епидемиолошка состојба може да се оцени како „стабилна“ и дека показател е дека наскоро сите болници ќе го напуштат режимот на Ковид, но не и воената болница Карабурма.

„Нема индиции дека нашата болница ќе го напушти режимот на Ковид. „Во нашата болница има претежно стари лица и им беше препорачана бустер доза, а треба да продолжат да носат и маски“, рече Удовичиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО