16.9 C
Ohrid
Thursday, September 29, 2022

Убиецот на Абе пукал од омраза кон контроверзната Црква за обединување

НАЈЧИТАНО

Човекот обвинет за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе ѝ кажал на полицијата дека се обидел да направи бомба, објавија јапонски медиуми повикувајќи се на истражни извори.

Тецуја Јамагами (41), кој го застрела Абе со рачно изработен пиштол од непосредна близина за време на говор за предизборната кампања, ѝ рекол на полицијата дека направил повеќе оружја.

Полицијата го пребарала неговиот дом во западниот град Нара, конфискувајќи пиштоли слични на оној пронајден на местото на настанот откако Абе беше застрелан во петокот.

Обвинетиот по апсењето рекол дека дејствувал од омраза кон религиозна група која го поддржува Абе, се вели во извештаите. Според него, неговата мајка донирала големи суми на верска организација, која ја уништила.

Ниту полицијата, ниту јапонските државни медиуми сѐ уште не ја именуваат групата. Меѓутоа, онлајн магазинот „Gendai Business“ сега тврди дека од неименувани извори дека станува збор за контроверзната Црква за обединување на покојниот јужнокорејски верски и деловен водач Сан Мјунг Мун. Позната и како Секта на Месечината, Црквата на обединување има членови во многу земји, вклучително и Јапонија, и е основана од Мун во 1954 година. Институцијата привлече критики за аспирациите за светска доминација и систематското организирање на нејзините масовни свадби.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО