23.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Убиен судија на натпревар во земјата со најмногу убиства во светот

НАЈЧИТАНО

Салвадорскиот судија Хозе Арнолдо Амаја почина како последица на повредите што му ги нанесоа играчите и навивачите во Сан Салвадор.

Хозе Арнолдо Амаја (63) го загуби животот од повредите здобиени за време на натпреварот кој го судеше на стадионот Толука во Сан Салвадор.

Судијата најпрвин беше физички нападнат од играчите на домашната екипа, а потоа на теренот влетаа навивачите кои продолжија со линчот.

Амаја починала во амбулантно возило. Ел Салвадор е инаку познат како земја со најмногу убиства во светот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО