9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Убава кожа и после море? Тоа може, со овие 10 чекори до летна рутина

НАЈЧИТАНО

Сонцето, морето и плажата не прават среќни, па со нетрпение ги очекуваме цела година. За враќањето од одмор и погледот во огледало да не предизвика неверување и негативни чувства, потребно е малку повеќе да се внимава на кожата во најтоплите денови од годината.

Бидејќи за време на годишниот одмор можеме да си посветиме малку повеќе време, тоа и не е така недостижно. Топлината и периодот на подолг престој на сонце брзо поминуваат, а не сакаме да ги коригираме штетите и негрижата во остатокот од годината. Подобро е да се обезбеди едноставна и соодветна грижа за да изгледате убаво и да се чувствувате добро по враќањето од одмор во десет едноставни дневни чекори, пишува Ординација.хр.

1. Секојдневно темелно чистење на лицето
Зголемено лачење на себум, пот и комбинација на креми со заштитни фактори неизбежно ќе ги затнат порите. Двојниот метод на чистење на лицето го избегнува затнувањето на порите. Во првиот чекор, маслениот производ наменет за чистење на лицето нежно се масира во кожата, се додава малку вода на лицето за да се претвори во емулзија, а потоа се мие. Во вториот чекор го миеме уште еднаш со благ гел за чистење лице. Методот обезбедува темелно чистење на лицето и е основа на целата наша нега на кожата.

2. Ексфолирање на кожата
За да ги отстраниме мртвите клетки на површината на кожата, покрај пилингот што го правиме еднаш или двапати неделно, можеме да користиме исклучително благи препарати за секојдневна ексфолијација на кожата. Ова ќе му даде дополнителен сјај и беспрекорна чистота.

3. Примена на хијалуронски серум
Со оглед на тоа дека кожата е изложена на поекстремни услови, неопходно е да и се обезбеди доволна количина на хидратација за да не се намали нејзината еластичност. Серумите со хијалуронска киселина се погодни за сите типови кожа. Се нанесуваат на влажна кожа, по нанесување тоник или прскање со термална вода, што овозможува влагата да се привлекува и да се задржи во кожата.

4. Нанесување на хидратантна и хранлива крема
Со изборот на крема со полесна текстура и хидратантни состојки, после серумот ќе и обезбедиме на кожата доволна заштита од сушење, а со тоа и од предвремено стареење. Доколку вашата кожа чувствува потреба за посилна нега, можете да нанесете похранлива крема во текот на ноќните часови или маска за лице која дополнително ќе ја храни и хидрира.

5. Нега на кожата околу очите
Кожата околу очите е исклучително тенка и почувствителна од останатата кожа на лицето. Неопходно е да се обезбеди соодветна грижа за да не се формираат предвреме брчките околу очите. Пред спиење задолжително нанесете хранлива крема на местото. Отстранете ја маскарата и шминката за очи многу внимателно и нежно. Бадемовото масло нежно ќе ја отстрани маскарата од трепките, а во исто време ќе ја негува областа околу очите.

6. Нега на вратот и деколтето
Кожата на вратот и деколтето се дел на кој често забораваме кога ја негуваме, а во овој период од годината е многу изложена на сончевите зраци и склона кон сушење. Потребна му е иста нега како и вашето лице, а нема да погрешите ако секој ден пред спиење нанесувате похранлива крема со погуста текстура.

7. Нега на кожата на телото
Сонцето и морската сол имаат исклучително ефект на сушење на кожата. По секое туширање таа треба да се хидрира. Природните лосиони, путери и масла кои брзо се апсорбираат се одличен избор за кој вашата кожа ќе ви се заблагодари.

8. Ексфолирање на кожата на телото
Повеќето луѓе избегнуваат пилинг на кожата за време и по летните одмори поради страв да не го изгубат тенот. Неделниот пилинг е задолжителен со цел да се отстрани површинскиот слој на мртвите клетки и да се обезбеди подобра апсорпција на активните состојки на производот за нега. Можеме да правиме благ пилинг на телото секој ден користејќи мека памучна ракавица за време на туширањето. На овој начин на многу нежен начин ќе се погрижиме кожата да не ни се лупее, а ќе ја намалиме и можноста за вродени влакна после депилација.

9. Нега на стапала
Поради носењето отворени чевли во текот на летните месеци, стапалата бараат дополнителна нега за да се зачува нивната убавина и да се спречи формирање на груба кожа. Секојдневното нанесување на хранливата крема е задолжително, а дополнителна нега ќе им дадете така што ќе ги завиткате со фолија по нанесувањето на кокосовото масло или хранливата крема. По половина час кожата на стапалата ќе биде видно омекната и нахранета.

10. Самомасажа на лице, врат и деколте
Бидејќи сме на одмор, штета би било да не искористиме десет минути дневно за исклучително ефикасен и едноставен третман кој видно ќе ни го подобри изгледот. Ако не сте сигурни како да го направите тоа, има многу детални инструкции за тоа како да го направите тоа, и со вашите раце и со алатки како камења и валјаци од гуа ша, достапни на интернет. Со едноставна дневна самомасажа на лицето при нанесување на препарати за нега навечер, ќе го успориме стареењето на кожата, ќе ја стимулираме циркулацијата и ќе го подобриме мускулниот тонус.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО