2.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Уапсен газдата на сицилијанската мафија Коза Ностра

spot_img
spot_img
spot_img
Матео Месина Денаро, кој е идентификуван како шеф на сицилијанската мафија Коза Ностра, е уапсен по повеќе од 30 години потрага.
Како што пишува Гардијан, италијанските карабинери го уапсија Денаро во сицилијанската престолнина Палермо. Тој е осомничен дека е на чело на озлогласената Коза Ностра. Тој беше осуден во отсуство на доживотен затвор за неговата улога во убиствата на антимафијашките обвинители Џовани Фалконе и Паоло Борселин во 1992 година. На истата казна е осуден за учество во бомбашките напади во Фиренца, Рим и Милано, во кои во 1993 година загинаа десет лица.
Денаро, наречен „Дијаболичен“, своевремено се сметаше за „шеф на газдите“ на сицилијанската мафија, по смртта на Бернардо Провенцано во 2016 година и Салваторе Рина во 2017 година. 
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(ЕКСКЛУЗИВНО) Држи ли ЈО Охрид во Притвор невино лице за да се задоволи б’лгарската мегаломанија???

Христијан Пендик(ов), лице за еднократна употреба во б’лгарската мегаломанија, стана една од најозборуваните личности која служи за поткусурување на големобугарските аспирации кон Македонија. Но, што...

Покојниот крал на попот ќе го игра неговиот внук Џафар Џексон

Американскиот режисер Антоан Фуква го пронајде главниот актер за неговиот планиран филм за животот на поп ѕвездата Мајкл Џексон. Главната улога во филмот Мајкл...

Затворениците во САД ќе можат да си ја скратат казната со донирање органи

Затворениците во американската сојузна држава Масачусетс ќе можат да ги намалат затворските казни за најмалку два месеци доколку донираат коскена срж или органи. Доколку законот...
spot_img
spot_img
spot_img