5.9 C
Ohrid
Wednesday, February 1, 2023

Уапсениот бос на „Коза Ностра“ најмногу сакал да јаде благо

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Озлогласениот Матео Месина Денаро по 30 години денеска беше уапсен од италијанските власти. Биографијата на „капо ди тути капи“ изобилува со грозните нешта кои ги правел, а една од нив можеби е највпечатлива: Денаро во 1992 година одлучил да ја удави до смрт својата бремена вереница. Во една друга ситуација, за да се ослободи од телото пак на едно 13-годишно момче, син на мафијашот Џузепе ди Матеро, Денаро решил телото по 25 месеци да го раствори во киселина.

Денаро сакал слатки, а додека бегал играл видеоигри. Барем така пишува во книгата „Невидливиот“. Никогаш не бил во затвор. Роден е во местото Трапани на југот во 1963 година. Последен пат полицајците го виделе во јуни 1993 година кога го бркале со автомобил , а тој побегнал скокајќи во морето.

Во тоа време тој веќе го имал напуштено Техничкиот трговски институт Ферињо во неговиот роден град и станал шеф на „Коза ностра“. Мафијата заработувала преку казни кои требало му бидат исплатени нему, но и од дрога и од перење пари. Бил посредник меѓу мафијашките фамилии во Италија и нивните караници. Бил крал на градежната мафија која направила дивоградби долж брегот на неговиот град Кастелветрано. Го организирал атентатот врз познатиот новинар Маурици Констанц во Рим кој завршил неуспешно.

Никогаш не се  женел. На Соња, една од неговите девојки, тој ѝ напишал: „Не сакам ни да размислувам за твојата вмешаност во овој лавиринт, од кој не знам како ќе излезам. Не мисли повеќе на мене, не вреди!”

Потоа имал ќерка со една рецепционерка во хотел. Во 2013 година, кога ќерката порасна, таа и нејзината мајка побараа да го напуштат Кастелветрано, а со тоа и криминалниот свет на Месина Денаро. Тој дал согласност, а бил во бегство. Од каде се криел, мафијашкиот бос дал согласност. Според инспекторите, девојката никогаш не го видела својот татко.

Месина Денаро стана дедо на 14 јули годинава. Неговата ќерка родила дете кое не го носи презимето на неговиот татко, туку презимето на неговата мајка. Но, има уште една жена, која отсекогаш била блиска со Месина Денаро: неговата сестра Патриша. Долго време беше таа која му носеше пораки на својот брат. Во 2018 година, таа беше осудена на 14 години затвор за нејзините врски со мафијата.

Инспекторите со години беа убедени дека тој долго време живее далеку од Сицилија, па дури и надвор од Италија. Речиси е сигурно дека во раните 2000-ти, под лажно име, се лекувал во Барселона од дегенеративно заболување на рожницата на окото. Според подоцнежните докази, тој бил во Австрија, Швајцарија, Шпанија, Тунис и секако во Грција, каде во 1994 година заминал на одмор под лажното име Матео Краколиќи.

Повеќе од 100 полицајци „желки“ учествуваа во неговото апсење денеска кое премиерката Џорџа мелони го нарече „голема победа за државата“.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Кањонот Матка да се прогласи за споменик на природата

Владата на денешната седница го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата....

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона?

Засилувањата на Челзи би можеле да носат два различни броеви на дрес оваа сезона? Рекордното засилување на Челзи од британскиот клуб, Енцо Фернандез, кој пристигна...

Додик: Нема да се укинат акцизите за гориво

Лидерот на СНСД, Милорад Додик, денеска во Бања Лука изјави дека и оваа партија ќе биде против укинување на акцизата на горивото во Домот...
spot_img
spot_img
spot_img