More

  Уапсениот агент на ФБИ имал сомнителни врски со политичари на Балканот

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  - Advertisement -

  Обвиненијата против поранешен висок агент на ФБИ дека ги прекршил санкциите работејќи за рускиот олигарх Олег Дерипаска доаѓаат откако американските власти го зајакнаа притисокот врз богатите Руси по инвазијата на Москва на Украина, но случајот исто така фрла светлина на тоа како руските олигарси можат да допрат до самото срце на безбедносните служби на САД, пренесува Радио Слободна Европа (РСЕ) пишувањата на светските медиуми. Обвинението против поранешниот агент покажува и дека тој имал сомнителни деловни врски со политичари од Албанија и Босна и Херцеговина.

  Поранешниот висок агент на ФБИ, Чарлс Мекгонигал, е обвинет за кршење на американските санкции и учество во перење пари додека работел за Дерипаска, на кого и помогнал да се истражи против ривалскиот руски олигарх, пишува Фајненшл тајмс.

  Мекгонигал, кој служеше како специјален контраразузнавач во канцеларијата на ФБИ во Њујорк и ја истражуваше Дерипаска додека беше во агенцијата, беше уапсен на 21 јануари, соопшти Министерството за правда на 23 јануари.

  Поранешниот агент на ФБИ беше уапсен со поранешниот руски и советски дипломат Сергеј Шестаков, кој доби американско државјанство и работеше како руски судски преведувач. Според обвинителите, во 2019 година, двајцата работеле на укинување на санкциите против Дерипаска.

  Американското Министерство за правда соопшти дека Мекгонигал, кој се повлече од ФБИ во 2018 година по 22 години во агенцијата, се согласил во 2021 година да „истражи ривал руски олигарх во замена за скриени плаќања од Дерипаска“. Обвинителите тврдат дека поранешниот агент работел за олигархот и преку адвокатска канцеларија и директно, добивајќи десетици илјади долари за неговите услуги.

  Во одделен случај во Вашингтон, Мекгонигал е обвинет дека примил 225.000 долари во готовина од поранешен албански разузнавач.

  Обвинението против Мекгонигал е ретко правно дејствие против таков висок поранешен службеник за спроведување на законот и доаѓа, според Волстрит журнал, додека Министерството за правда на САД се обидува да ги засили напорите да ги истражи адвокатите и другите кои им помагаат на руските олигарси како дел од кампањата за притисок на администрацијата Џо Бајден против претседателот Владимир Путин по инвазијата на Украина.

  Дерипаска е во фокусот на американското обвинителство, бидејќи, според весникот, тој долго време е осомничен во САД дека е поврзан со руски организиран криминал и со години трошел големи суми пари во обид да го подобри својот углед на Запад. , како и да се добие дозвола за доаѓање во САД.

  Ретките и сериозни обвиненија против висок функционер на ФБИ кој ги надгледувал некои од најтајните и најчувствителните контраразузнавачки истраги на агенцијата покажуваат дека руските олигарси можат да допрат до срцето на американските органи за спроведување на законот, посочува Њујорк Тајмс.

  Апсењето ги шокираше неговите поранешни колеги, пишува весникот, истакнувајќи дека тие велат дека долгата кариера на Мекгонигал првенствено вклучувала истрага за руското контраразузнавање и шпионажа. Тој, исто така, работеше на многу чувствителни задачи во разузнавачката заедница, предводејќи тим на ФБИ кој истражуваше зошто доушниците на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) беа уапсени и убиени во Кина.

  Покрај работата на контраразузнавачките прашања поврзани со Русија и рускиот организиран криминал, Мекгонигал учествуваше и во истрагата за руското мешање во претседателските избори во САД во 2016 година.

  Иако обвиненијата против Мекгонигал покажуваат дека напорите за зајакнување на економските санкции против богатите Руси по инвазијата на Украина може да се поткопуваат, тие исто така ги откриваат врските на поранешниот агент на ФБИ со балканските политичари, според Вашингтон пост.

  Во одделен случај поднесен во Вашингтон, обвинителите тврдат дека најмалку од август 2017 година, Мекгонигал не му ја открил на ФБИ неговата врска со поранешен службеник на албанската разузнавачка агенција, опишан во обвинението како „Лице А“.

  Исто така, според обвинението, тој не открил дека „имал контакт“ со албанскиот премиер Еди Рама.

  На крајот на 2017 година, властите тврдат дека Мекгонигал добил вкупно 225.000 долари во готовина од лицето А – прво во паркиран автомобил пред ресторан во Њујорк, а следните два пати во домот на лицето во Њу Џерси. Според обвинението, Мекгонигал „му укажал на лицето А дека парите ќе бидат исплатени“.

  Неколку месеци подоцна, на повик на Мекгонигал, ФБИ отвори истрага против американски лобист кој работел за албанска политичка партија – ривалите на Рама. Во таа истрага, лицето А е идентификувано како извор на информации.

  Тоа, според Вашингтон пост, не бил единствениот случај во кој обвиненијата сугерираат дека Мекгонигал ја користел својата работа за да им користи на луѓето со кои имал непријавени финансиски или лични односи.

  На едно патување во Австрија во 2017 година, Мекгонигал и обвинител од Министерството за правда интервјуирале албански бизнисмен и политичар кој претходно му кажал на Мекгонигал дека сакаат некој да ја истражи смртната закана против нив, се вели во обвинението. Мекгонигал беше запознаен со оваа личност од лицето А.

  Следната година Мекгонигал наводно ја бара од канцеларијата за врски на ФБИ во Обединетите нации да договори средба со тогашната американска амбасадорка Ники Хејли или друг висок функционер, како и со поранешниот босански министер за одбрана и основач на босанска фармацевтска компанија, според Вашингтон Објави.

  Станува збор за актуелниот министер за безбедност Селмо Цикотиќ и за починатиот бизнисмен од Грачаница на северозападот на Босна и Херцеговина, Давид Захировиќ.

  Во обвинението се наведува дека соработниците на Мекгонигал ја побарале средбата од политички причини кои би донеле финансиска корист за лицето А. Потоа, според обвинението, предложи фармацевтската компанија да плати половина милион долари на компанија регистрирана на лицето А како такса за организирање на состанокот.

  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img
  - Advertisement -spot_img

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција

  Десетгодишно девојче денеска е спасено од под урнатини, 39 часа откако силни земјотреси ја погодија јужна Турција, јави агенцијата Анадолија. Девојчето од сириско потекло било спасено од...

  Бројот на загинатите расте, борбата по преживеани не запира

  Бројот на загинати во земјотресот во Турција и Сирија вчера надмина 6.200 луѓе и се очекува да продолжи да расте, додека пристигнуваат спасувачки тимови и меѓународна...

  Прашања и одговори за крипто-средствата

  Прашања и одговори за крипто-средствата Што се крипто-средства? Како изгледаат крипто-средствата? Кои се разликите меѓу крипто-средствата и суверените валути (пари)? Дали централните банки издаваат дигитални валути? Каква е улогата...

  Moda

  Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

  Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

  Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

  Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

  Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

  Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
  spot_img
  spot_img
  spot_img