0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Турција ја повика Русија да ги прекине воените операции во Украина

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу во телефонски разговор во саботата го повика рускиот колега Сергеј Лавров да ја прекине воената операција во Украина, изјави турски дипломатски извор.Турција постојано ја осудуваше „неприфатливата“ одлука на Русија да ја нападне Украина.

Чавушоглу му рекол на Лавров дека понатамошната ескалација на воените тензии нема да има корист никому, изјави турски дипломатски извор, кој сакаше да остане анонимен.

Турција понуди посредство меѓу двете земји за да се обиде да избегне конфликт Москва-Киев.

Чавушоглу повтори дека „Турција е подготвена да биде домаќин на потенцијални преговори меѓу Руската Федерација и Украина“, рече истиот извор.

Турција се обидува да балансира меѓу Русија и Украина. Тој има пријателски односи со двете земји. Анкара е сојузник на Украина, но во исто време Турција е многу зависна од Русија за снабдување со енергија, пишува агенцијата Франс прес.

Советот на Европа во петокот одлучи да го суспендира учеството на руските дипломати и претставници во главните тела на паневропската организација.

Но, Турција, според Министерството за надворешни работи, и понатаму не сака да го стори тоа за да не го „прекине дијалогот“ со Москва.

 

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img