20.9 C
Ohrid
Thursday, August 11, 2022

Турција во март со рекордна инфлација од 61,1%

НАЈЧИТАНО

Турците забележаа нова рекордна инфлација, главно поради падот поради војната во Украина и поскапувањето на енергенсите. Во март годишната стапка на инфлација во Турција изнесуваше 61,1 отсто.

Инфлацијата дополнително се зголеми во март до 54,4 отсто во февруари, објави турскиот завод за статистика. Слабата лира и зголемените трошоци за живот предизвикуваат растечко незадоволство кај Турците, наведува француската новинска агенција АФП. Претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе се соочи со избори следната година.Како што истакнува агенцијата, војната во Украина има големо влијание врз Турција; Русија е главниот снабдувач на земјата со енергија, а Украина извезува пченица во Турција. Турскиот туристички сектор е исто така многу зависен од руските туристи. Додека глобалните економии се борат со зголемената инфлација, меѓу другото, турскиот претседател Ердоган проценува дека зголемувањето на основната каматна стапка би ги зголемило цените.

Во јануари Ердоган го смени и првиот човек на државниот завод за статистика. Турските медиуми објавија дека претседателот е незадоволен од објавените податоци за инфлацијата, додека опозицијата смета дека официјалните бројки во голема мера ја потценуваат реалната состојба, пренесува АФП.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО