16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Турски претставник: Украинскиот извоз на жито започнува оваа недела

НАЈЧИТАНО

Во среда во Истанбул треба да се отвори штаб за следење на извозот на жито од Украина, откако минатата недела беше постигнат договор со посредство на ОН, а висок турски функционер рече дека првиот брод најверојатно ќе ги напушти пристаништата на Црното Море за неколку дена.

Русија и Украина во петокот потпишаа договор, со посредство на Анкара и Обединетите нации, за рестартирање на извозот на жито и вештачки ѓубрива, кои беа блокирани од војната, за да се олесни меѓународната криза со храна.

Заедничкиот координативен центар (ЗКЦ) во Истанбул ќе ги следи полетувањата од три украински пристаништа каде што бродовите мора да ги заобиколат мините и ќе врши инспекции на бродови за оружје. Сите пловни објекти минуваат низ турските води.

Турски официјален претставник рече дека сите детали се разработени, вклучително и безбедна рута за бродовите, за која нема да биде потребно да се исчистат морски мини.

„Нема да трае повеќе од неколку дена. Се чини дека првите зрна ќе бидат натоварени оваа недела и ќе започне нивниот извоз од Украина“, рече функционерот кој сакаше да остане анонимен.

Договорот за извоз речиси веднаш беше доведен во прашање откако Русија истрела крстосувачки ракети кон пристаништето Одеса, најголемото во Украина, во саботата наутро, само 12 часа по церемонијата на потпишување во Истанбул.

Но, и Москва и Киев најавија дека ќе продолжат да го спроведуваат договорот, првиот голем дипломатски пробив во конфликтот, кој сега влезе во својот шести месец.

Сите страни ќе назначат претставници во Заедничкиот координативен центар кои ќе го следат спроведувањето на планот.

Украина и Русија сочинуваа околу една третина од светскиот извоз на пченица пред руската инвазија на соседната земја на 24 февруари.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО