5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Турскиот претседател вели земјата го прекршила Лозанскиот договор

НАЈЧИТАНО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ја критикуваше Грција за наводно кршење на Договорот од Лозана, со кој се регулирани односите меѓу двете земји речиси еден век.

Во изјавата објавена на 99-годишнината од Лозанскиот договор, Ердоган ја обвини Атина за поткопување на правата на муслиманското малцинство во Тракија, каде што муслиманите, главно етнички Турци, Ромите и Помаците кои зборуваат бугарски сочинуваат околу 32 отсто од населението.

– Условите дефинирани во Лозанскиот договор, особено оние кои се однесуваат на правата на турското малцинство, се игнорираат или намерно се прекршуваат. Нашата земја не може да прифати таква ситуација, која е некомпатибилна со добрососедските односи и волјата за спроведување на договорот – изјави турскиот лидер, пренесува АП.

Договорот од Лозана беше потпишан во 1923 година од страна на новата Република Турција со цел да ги реши споровите со нејзините сојузници, вклучително и спорот што го имаше со Грција по Првата светска војна и Турската војна за независност.

Договорот од Лозана исто така поставува услови за грчките власти да управуваат со островите во Егејското Море кои се наоѓаат во близина на турскиот брег.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО