16.1 C
Ohrid
Saturday, August 13, 2022

Туристи на Хвар се повредени од огнени коктели, Канаѓанец изгоре 25 отсто од телото

НАЈЧИТАНО

Туристи на Хвар се повредени од огнени коктели, Канаѓанец изгоре 25 отсто од телото
Канаѓанец (44) и Швеѓанка (33) се повредени во кафуле на Хвар додека консумирале огнени коктели, дознава во петокот сплитската полиција.

Инцидентот се случил во четвртокот околу 18 часот и 15 минути, кога полицијата добила информација дека маж бил повреден додека конзумирал огнени коктели во ресторан, неформално кафулето „Карпе Дием“ во Стипанскиот залив во месноста Хвар, а полесно е повредена и една жена. .

„Повредените се здобиле со изгореници и се пренесени во Сплит за укажување лекарска помош. Мажот е задржан на понатамошно лекување, а според информациите од болницата неговиот живот не е во животна опасност. Жената се здобила со полесни повреди и по преглед била пуштена од болница. На местото на настанот е извршена увид. Во тек е кривична истрага“, изјави Јерко Куревија од сплитската полиција.

Жената добила изгореници на двете раце, додека на мажот му изгореле 25 отсто од телото. Двајцата биле префрлени со хеликоптер од островот во Одделот за пластична хирургија на КБЦ Сплит во Крижине, каде мажот бил задржан на понатамошно лекување.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО