3.3 C
Ohrid
Saturday, February 4, 2023

Трудо вели дека е време да се стави крај на овие активности

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Канадската полиција им постави ултиматум на демонстрантите кои три недели протестираа по улиците на Отава да го напуштат главниот град, додека провинциските и американските покраински лидери повикаа да се стави крај на барањето за вакцина за преминување граница, што го поттикна протестот предводен од камионџии.

Полицијата го засили присуството во центарот во Отава, а камионџиите стравуваат дека тоа е вовед во задушување на нивите протести.

Работници денеска почнаа да креваат ограда пред Парламентот во канадскиот главен град.

Според податоците од вторникот, објавени од властите во Отава, околу 360 возила сѐ уште се вклучени во блокадата на центарот на градот, што е пад од 4.000 колку што имало.

– Крајно време е да се запрат овие незаконски и опасни активности – рече премиерот Џастин Трудо пред Парламентот.

Тој изјави дека поради протестот на камионџиите „се загрозени канадската економија и односите со трговските партнери“, а нагласи дека тие се закана за јавната безбедност.

Многумина демонстранти во „конвојот на слободата“ со потсмев реагираа на овие предупредувања и порачаа дека нема да се откажат од своите цели.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

ОДРЖАНА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „НАЈДОБРИТЕ ОД СПОРТОТ ВО ОПШТИНА ОХРИД ЗА 2022 ГОДИНА“

На свечена церемнонија денес беа доделени наградите за „Најдобрите од спортот во општина Охрид за 2022 година“. – По втор пат за една година под...

Пејачката Бритни Спирс ја обвини актерката Алиса Милано за „злоставување“

Пејачката Бритни Спирс (41) ја обвини актерката Алиса Милано (50) за „злоставување“ откако актерката објавила твит кој ја навредил. Ѕвездата на серијата „Charmed“ изразила загриженост...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...

Граѓани со знамиња, со транспаренти и со столици, со план да останат до утре, вечерва се обидоа да бидат ноќна стража крај гробот на...
spot_img
spot_img
spot_img