2.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Тројца мажи облечени како гладијатори изнудувале пари од туристи во Рим

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Римската полиција во саботата уапси тројца мажи под сомнение дека изнудувале пари од туристите, откако се фотографирале со нив во областа околу античкиот Колосеум.

Облечени како гладијатори и римски војници, осомничените им понудиле на туристите можност да се фотографираат со нив на позната туристичка дестинација во Рим. Потоа од нив барале и до 500 евра, соопшти во саботата полицијата.

Тројката, наводно, понекогаш им се заканувала на луѓето со цел да изнуди пари.

Јавното обвинителство на двајца од нив им одреди куќен притвор, а еден од нив се уште е во полициски притвор.

Неколку странски туристи поднеле пријави во периодот од август до септември годинава, соопшти полицијата.

Ирец им рекол на тројцата осомничени дека нема пари откако се фотографирал со нив. Потоа наводно го принудиле да подигне пари од банкоматот.

Кога се вратил со 200 евра, наводно го испратиле да се врати за дополнителни 50.

Од италијански турист побарале да им предаде 40 евра, што тој го одбил. Осомничените потоа го опколиле и му се заканиле дека ќе го повредат изнудувајќи му 150 евра.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири одложено поради здравствената состојба на обвинетитот

Денешното рочиште за Мухамед Зеќири мораше беше одложено поради здравствената состојба на обвинетитот. Зеќири ги известил полицајците од станицата во Карпош кои дошле да...

Од полноќ поскапуваат бензинот и дизелот

Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар за литар, а цената на дизелот се зголемува за половина денар за литар, одлучи денеска...

Министерот за правда не знае дали со сигурност ќе биде заменет со кадар на Алијанса за Албанците

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска не сакаше да ги коментира информациите дека Министерството за правда ќе биде предмет на преговори за влез на...
spot_img
spot_img
spot_img