7.9 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Тројца мажи обвинети дека го украле текстот на песната „Хотел Калифорнија“

НАЈЧИТАНО

Тројца мажи се обвинети пред судот во Њујорк за поседување на околу 100 страници украдени од пејачот Дон Хенли кои содржеле рачно напишани белешки и текстови за хит албумот на Иглс „Хотел Калифорнија“ од 1976 година.

Глен Хоровиц, Крег Инциарди и Едвард Косински се обвинети дека се обиделе да ги продадат материјалите вредни повеќе од милион долари и дека ги лажеле аукциските куќи, потенцијалните купувачи и полицијата за тоа како ги набавиле.

Окружниот обвинител на Менхетен, Алвин Брег, рече дека материјалите вклучуваат стихови на „Hotel California“, „Life in the Fast Lane“ и „New Kid In Town“.

Хоровиќ, Инциарди и Косински се изјаснија за невини по обвиненијата за заговор и незаконско поседување.

Обвинителите рекоа дека потенцијалниот биограф на „Иглс“ ги украл материјалите кон крајот на 1970-тите и ги продал во 2005 година на трговецот со ретки книги Хоровиц. Потоа, наводно, ги продал на Инсиарди и Косински, кои се обиделе да ги продадат во аукциските куќи Кристи и Сотби или да го принудат Хенли да ги откупи.

Обвинението содржи десетици мејлови за наводниот седум и пол годишен заговор на обвинетите, вклучително и сугестијата на Хоровиц да се преправа дека пејачот на „Иглс“, Глен Фреј му ги дал украдените стихови.

Фреј е „мртов и идентификувањето на него како извор ќе го реши проблемот засекогаш“, наводно напишал Хоровиц во февруари 2017 година, 13 месеци по смртта на Фреј.

Менаџерот на Eagles, Ирвинг Азоф, рече дека никој нема право да профитира од „директната кражба на незаменливи парчиња од музичката историја… Со нетрпение го очекуваме враќањето на имотот на Дон“.

Песната „Хотел Калифорнија“ е забележлива по своите апстрактни текстови, за кои Хенли рече дека ја опишуваат американската реалност, и долгото гитарско воведување од Дон Фелдер и Џо Волш. „Хотел Калифорнија“ ја доби наградата Греми за рекорд на годината во 1977 година.

Во 2014 година, рачно напишаните стихови на Боб Дилан за „Like a Rolling Stone“ достигнаа рекордни 2 милиони долари на Сотби.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО