0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Три американски држави ја поддржаа заштитата на правата за абортус

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Три американски држави ја поддржаа заштитата на правата за абортус на изборите во вторник – Мичиген, Калифорнија и Вермонт, пренесува Ројтерс.

Гласачите во пет американски држави одлучија во вторникот за прашања поврзани со абортусот, иницијативи кои дојдоа до израз откако Врховниот суд го отфрли Roe v. Вејд, кој го легализираше абортусот на национално ниво.

Во август, гласачите во конзервативниот Канзас го отфрлија предлогот за отстранување на правата за абортус од државниот устав.

Гласачите ги донесоа следните одлуки во вторникот, според Едисон Рисрч.

Мичиген
Гласачите во клучната држава Мичиген ја поддржаа иницијативата за прогласување на абортусот за право заштитено со државниот устав. Парламентот во таа држава е под контрола на републиканците, а гувернерот е демократ.

Конзервативните републиканци сакаа да дозволат забраната за абортус од 1931 година да биде усвоена откако Roe v. Вејд. Но, на 7 септември, судијата одлучи дека забраната, која не дозволува исклучоци во случај на силување или инцест, не е во согласност со државниот устав и не може да се воведе.

Калифорнија
Гласачите во Калифорнија, најнаселената држава, со големо мнозинство го одобрија предлогот за заштита на правото на абортус во државниот устав. Активистите во левоориентираната држава со години се бореа за заштита на правата за абортус, вклучително и неодамнешната одлука на Конгресот да обезбеди финансиска помош за оние кои живеат во држави каде што абортусот е ограничен или забранет и бараат помош во Калифорнија.

Вермонт
Гласачите одлучија да ги вклучат правата за абортус во државниот устав на Вермонт. Иницијативата е веќе двапати одобрена од државниот парламент под контрола на демократите.

Кентаки
Иницијативата во конзервативниот Кентаки предложи државниот устав да не го штити или признава правото на абортус. Откако се преброени 95 отсто од гласовите, оние кои гласаа „против“ имаат благо водство пред оние кои ја поддржаа мерката.

Монтана
Гласачите во Монтана одговорија на прашање за т.н од законот „роден жив“, кој бара медицинска нега за децата родени живи по неуспешен абортус. Поради верувањето на некои активисти против абортусот дека децата се оставени да умрат по абортусот, раѓањето или „вадење“ како во царскиот рез, мерката повикува сите деца родени живи да се сметаат за лица според законот.

Лекарите кои нема да се грижат за таквите деца ќе бидат казнети со парична казна до 50.000 американски долари и може да се соочат со затворска казна до 20 години. Ограничените податоци за ваквите инциденти сугерираат дека тие се ретки и веројатно вклучуваат деца со сериозни болести поради кои нема да преживеат.

Други конзервативни држави воведоа слични закони во последниве години. Резултатите за овие избори се уште не се познати.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...

Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него

Рускиот претседател Владимир Путин е отворен за контакти со германскиот канцелар Олаф Шолц, иако нема закажано телефонски разговор со него, изјави денеска портпаролот на...
spot_img
spot_img
spot_img