23.9 C
Ohrid
Monday, May 23, 2022

Трикови за полесно да пиете осум чаши вода дневно

НАЈЧИТАНО

На човечкото тело очајно му е потребна вода, а дехидрацијата е една од најчестите појави кај возрасните. Кога телото е жедно, работи бавно и кожата станува сува и безживотна. Ако сакате да стекнете навика да пиете осум чаши вода дневно, испробајте ги овие трикови кои навистина помагаат.

1. Дајте му вкус
За многумина водата е најдосадна и најблутка течност и преферираат слатки сокови. За да избегнете непотребно внесување шеќер и да ја сакате водата, дајте ѝ малку вкус.

Во стаклено шише со широки усти ставете неколку листови свежо нане, парчиња лимон и парчиња портокал и чувајте ги во фрижидер. Витаминската вода е вкусна и здрава.

2. Искористете ја моќта на вашиот паметен телефон
Верувале или не, на вашиот мобилен телефон можете да инсталирате голем број бесплатни апликации направени токму за оваа ситуација. Тоа е потсетник да ве предупредиме дека е време да пиете вода. Иако звучи чудно, ваквите апликации се многу корисни.

Додавањето чиа семе во вода може да ви помогне да изгубите тежина

Во текот на денот постојано брзаме и затоа забораваме на потребата од течности, што потоа негативно се одразува на нашиот организам. Добијте убаво шише со вода кое секогаш ќе го имате со вас. Ставете го во торба и носете го насекаде со себе.

Кога сте на работа, ставете го на вашето биро за да ви биде секогаш при рака.

4. Водата нека ви стане предјадење
Овој трик навистина функционира. Покрај тоа што ќе стекнете навика да пиете вода, ќе ви помогне да ослабете бидејќи ќе го намалите чувството на глад и со тоа ќе јадете помалку. Пред секој оброк, а тоа важи и за грицките помеѓу оброците, пијте најмалку половина чаша до чаша вода. Направете го ова навика.

5. Следете колку сте испиле
Ако водата за пиење е вистинска болка, направете план. Пресметајте колку вода има во вашето шише и направете пресметка колку шишиња вода треба да испиете во текот на денот. На пример, ако во шишето ви се собере половина литар вода, целта треба да ви биде да пиете три шишиња во текот на денот, пишува zadovoljna.hr.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО