Тренчевска: Како Влада го одбираме патот на инклузија, на социјална правда и еднаквост

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се обрати на Регионална Конференција „Модели за инклузија на малцинствата и ранливите групи во Западен Балкан – Споделување на добри практики и препораки за подобрено креирање на политики“, организирана како дел од проектот „Унапредување на моделите за инклузија на малцинствата и зајакнување на испораката на услугите во општинските структури во Западен Балкан“. На конференцијата беа присутни и директорот на ГИЗ за Република Северна Македонија и Косово, Давид Оберхубер, извршниот директор на НАЛАС, Клеменд Зајази и Канцеларката на одделот за малцинства на државата, Линда Пипер.

„Како Влада го одбираме патот на инклузија, на социјална правда и еднаквост. Носиме мерки, закони и одредуваме една рамка по која сите треба да се водиме во нашето општество, затоа што целта е една – еднакви можности за сите сограѓани. Затоа што само со меѓусебна почит и олеснето функционирање без предрасуди можеме да бидеме успешна држава која напредува“ рече Тренчевска.
Министерката ја истакна работата на Владата во изминатиот период и посочи дека со спроведувањето на социјалната реформа поттикната е плурализацијата и децентрализацијата на социјалните услуги. Таа рече дека воведувањето на социјалните услуги без нивно доближување до лицата кои имаат потреба од нив нема да донесе успех.
За побрз развој на испорака на социјалните услуги од страна на општините, Министерството за Труд и  Социјална Политика спроведува проект за зголемување на пристапот до социјалните услуги и подобрување на нивниот квалитет, за што обезбедивме вкупно 10,8 милиони евра, за период на имллементација од 5 години“ изјави Тренчевска.

 

Таа се осврна и на инклузијата на Ромската заедница и посочи дека со оперативниот план за вработување, во согласност со мерките за вработување, во 2022 опфатени се 105 лица Роми. Министерката ги посочи и заложбите за инклузија во градинките на децата Роми.
„Учебната 2021/2022 година е четврта година по ред со заклучок од Владата на Република Северна Македонија каде што децата Роми од социјален ризик кои се вклучени во предучилишното образование се ослободуваат од плаќање на партиципација“ рече Тренчевска.
 
На крајот од своето обраќање министерката истакна дека работата на минстерството за труд и социјална политика е во насока на поддршка на секој во општеството и овозможување на еднакви можности за сите.
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img