9.9 C
Ohrid
Thursday, December 8, 2022

Тренер се соочува со 11 обвиненија за сексуално злоставување на млади пливачки

НАЈЧИТАНО

Австралискиот тренер во пливање Дик Кејн (76) се соочи со 11 обвиненија за сексуално злоставување млади пливачки во текот на 70-те години од минатиот век, објавија денеска локалните медиуми.

Обвинувањата се однесуваат на пет девојки, кои Кејн ги тренирал во 70-години од минатиот век, како и за сексуален напад врз жена во 1992 година.

Кејн беше приведен кон средината на мај, а локалните медиуми наведуваат дека му била одобрена кауција бидејќи боледува од рак во терминална фаза.

Почетокот на судскиот процес е закажан за 30 август.

Кејн се пензионираше во 2020 година, а во својата кариера тренираше 11 олимписки и светски прваци.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО