0.9 C
Ohrid
Sunday, January 29, 2023

Трговците тврдат дека американските извозници профитираат од европската гасна криза

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Американските извозници на течен природен гас (ЛНГ) се големи победници во европската гасна криза, извезувајќи рекордни количества во ЕУ трет месец по ред, по цени кои се зголемија уште повеќе од руската инвазија на Украина, велат трговците.

Цените на бензинот во Европа го достигнаа највисокото ниво во историјата токму кога американските извозници на ЛНГ ги завршија проектите што ги развиваа со години за снабдување на меѓународните пазари со изобилство на гас од шкрилци.

Меѓу оние кои имаат најголема корист од скокот на цените на бензинот благодарение на голем број долгорочни договори за продажба на ЛНГ, потпишани во последниве месеци, се големите американски производители, како што е Cheniere Energy, најголемиот американски извозник, велат трговците.

Главните победници ги вклучуваат компаниите за тргување со стоки како Трафигура и Гунвор, како и некои јапонски компании со позиции на терминалите за втечнување во САД, кои, за поголем профит, ги пренасочуваа пратките во Европа.

„САД и нивните производители на ЛНГ профитираат од недостигот на гас во Европа, а нивната заработка ќе се зголеми уште повеќе ако санкциите го вклучуваат и рускиот гас“, вели еден европски трговец.

Трафигура и Гунвор не одговорија на барањето на Ројтерс да ги коментираат тие оценки, а Шениер не можеше веднаш да коментира.

Кон крајот на минатата недела, цените на ЛНГ скокнаа на физичкиот пазар поради руската инвазија на Украина до рекордни речиси 60 долари за милион британски термални единици (mmBtu) и беа речиси 10 пати повисоки од пред една година. Тие во моментов се движат околу нивото од 51 долар.

Американската влада проценува дека оваа година американскиот извоз на ЛНГ ќе достигне 11,4 милијарди кубни стапки дневно (322,8 милиони кубни метри), што би одговарало на 22 отсто од очекуваната глобална побарувачка од 53,3 милијарди кубни стапки во 2023 година, пресметаа тие во Голдман Сачсу.

Тоа би значело дека САД ќе ги надминат Австралија и Катар, кои во моментов се двата најголеми извозници на ЛНГ.

Цените во Европа се зголемија толку многу што трговците на мало повеќе би сакале да платат милиони долари казни за тоа што не доставуваат гас до клиентите во други земји, отколку да ја пропуштат можноста за попрофитабилен пласман на европските пазари, рече Ојстеин Калеклев од FLEX LNG Management.

Два извори во големата енергетска компанија, кои сакаа да останат анонимни, рекоа дека САД пренасочиле десетици пратки од договорените азиски дестинации во Европа во последните три месеци. Типична пратка обично вклучува околу 85 милиони кубни метри гас.

Во првите два месеци од оваа година од САД во Европа и Турција биле испратени рекордни 164 пратки, изјави Роберт Сонгер од ICIS. Рекордот досега е 125 пратки, а е забележан во првиот квартал од 2020 година, според Сонгер.

6,4 милиони тони ЛНГ извезени од САД во февруари, што е еквивалентно на околу 307 милијарди кубни стапки гас, би вределе околу 17,2 милијарди долари во Европа, по цена од 56 долари за mmBtu или 13,5 милијарди долари во Азија по цена од 44 долари за mmBtu, според пресметките на Ројтерс.

Американскиот извоз од 6,4 милиони тони ЛНГ во Азија во февруари би бил вреден околу 17,2 милијарди долари во Европа, по цена од 56 долари за mmBtu, покажуваат пресметките на Ројтерс. Вреди 13,5 милијарди долари во Азија, по цена од 44 долари за mmBtu.

Валкано гориво за сиромашните
Земјите во развој, како Пакистан, не можат да се натпреваруваат со високите цени што Европа е подготвена да ги плати за ЛНГ, па затоа се принудени да се потпираат на валкани горива, како што е јагленот, за производство на електрична енергија.

„Во подолги периоди на силен раст на цените на ЛНГ, пазарите како Пакистан, Бангладеш итн. ќе се свртат кон зголемена потрошувачка на мазут, јаглен и други горива со повисоки емисии на јаглерод“, рече Сонгер.

Италијанските „Ени“ и „Гунвор“, регистрирани на Кипар, долго време доставуваа гас за Пакистан, но не беа во можност да ги испорачаат нарачаните пратки во март, изјави извор од индустријата за Ројтерс. Пакистан сега е принуден да купува течен природен гас на физичкиот пазар.

Ени не ги исполни своите договорни обврски бидејќи Трафигура, снабдувач на три пратки, го откажа договорот и наместо тоа испрати бродови во Европа, рече извор од индустријата.

„Со оглед на денешните цени, Трафигура попрво би платил од 11 до 12 милиони долари казни и да продава гас на физичкиот пазар“, објаснува тој.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот

Веста за избодената д-р Елвира Којиќ, психијатар во Вировитица во Хрватска одекна во регионот. Докторката во саботата попладне била нападната во нејзината приватна ординација...

(Видео) Дали некогаш сте виделе ваква несреќа во теретана? Сите се собраа околу неа и ја следеа акцијата за спасување

Косата на девојчето се заплетка во апаратот додека вежбала, а спасувачката акција траела десет минути. На социјалните мрежи кружи видео од чудна несреќа снимена во...

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија

Грчки дравјанин починал вчера во казино во Гевгелија, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Околу 15.20 часот вчера во Полициска станица Гевгелија е пријавено дека...
spot_img
spot_img
spot_img