18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Трамп ги нарече сослушувањата за нападот во Капитол „исмејување на правдата“

НАЈЧИТАНО

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот отворено ја критикуваше истрагата на Конгресот за минатогодишниот напад на неговите приврзаници врз Капитол, нарекувајќи го „исмејување на правдата“. И покрај сведочењата на неговите колеги, Трамп продолжува да инсистира дека изборите во 2020 година биле наместени и украдени.

Како одговор на обвинувањата, поранешниот претседател Доналд Трамп ги повтори теориите на заговор за претседателските избори во 2020 година, за кои конгресната истрага претходно заклучи дека се клучен фактор за доведување на неговите поддржувачи во немири, објави француската новинска агенција АФП.

„Демократите ја создадоа приказната за 6 јануари за да го одвлечат вниманието од многу поголемата и поважна вистина дека изборите во 2020 година беа наместени и украдени“, предупреди Трамп. Тој исто така тврдеше дека пристапот на комисијата е едностран и дека „се исмева со судството“.

На телевизиското сослушување во понеделникот, конгресната комисија составена од седум демократи и двајца републиканци покажа видео снимки од сведоштвата на помошниците на Трамп кои постојано му кажаа дека неговите наводи за изборна измама се невистинити. „Кога го решив ова и му кажав колку се луди некои од овие наводи, тој никогаш не се чинеше дека го интересираа фактите“, рече во сведочењето поранешниот јавен обвинител на САД, Бил Бар. Комитетот го заврши сослушувањето во понеделникот со видео на кое поддржувачите на Трамп ги повторуваат неговите теории за изборна измама на 6 јануари 2021 година, непосредно пред толпата собрана во Капитол.

Но, Трамп инсистираше на своето, тврдејќи дека немирите во Вашингтон минатата година бараа правда за изборната измама. Во пораката од 12 страници, тој исто така рече дека Демократскиот комитет – наместо да се фокусира на погорливите прашања во Соединетите држави – претпочита да создаде „квази-суд за да ги одврати Американците од големата болка што ја доживуваат“, според АФП..

Уште пред сослушувањето, комисијата ја бранеше тезата дека Трамп знаел дека ги загубил изборите во ноември 2020 година, но измислил приказна за изборна измама за да остане на власт. Комитетот има намера дополнително да покаже дека постоел план од седум точки според кој тоа може да се случи без оглед на исходот од изборите.

Демократскиот конгресмен од Мериленд, Џејми Раскин, неодамна изјави за Си-Ен-Ен дека Трамп премногу добро знаел дека ги загубил изборите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО