18.2 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Тотален колапс на пазарот со крипто валути,падот на Биткоинтот предизвика банкрот на голем број компании

НАЈЧИТАНО

До неодамна, крипто пазарот изгледаше како да цвета. Бројот на компании кои продаваат дигитални монети расте од година во година, се појавија банки кои нудат заеми и одлични каматни стапки на крипто депозитите, а платформите за размена на криптовалути, како што е Coinbase, вработуваат се повеќе луѓе. Се чинеше дека на новата индустрија ѝ се насмевнува светла иднина. Сепак, крипто-пазарот падна во сериозна криза за многу кратко време.Компаниите почнаа да отпуштаат вработени, да ги замрзнуваат плаќањата и да ги спречуваат загубите, со што се доведува во прашање виталноста на целиот систем.

„Coinbase“ вчера објави дека отпушта 18 проценти од своите вработени, по најавените отпуштања во другидигитални монети како „Gemini“, „Blokfaj“ и „Cryptocom“. Стартап компаниите како Terraform Labs пропаднаа, а експерименталната крипто банка Целзиус ги суспендираше плаќањата во неделата.

Ненадејниот колапс, според аналитичарите, ја илустрира несигурноста на структурата изградена околу овие ризични и нерегулирани дигитални средства. Вкупната вредност на пазарот на криптовалути падна за 65% од есента, а аналитичарите предвидуваат дополнителен пад, пишува New York Times.

„Во овие ситуации, станува јасно дека многу од овие компании почивале на разнишани и неодржливи темели“, објаснува Ли Рајнерс, поранешен функционер на Федералните резерви.

Експертите претходно предупредија дека некои крипто компании не се одржливи. Terraform Labs, на пример, понуди TerraUSD, таканаречен stablecoin со фиксна вредност врзана за американскиот долар. Вредноста на оваа криптовалута беше алгоритамски поврзана со нејзината сестринска криптовалута, Месечината. Во мај вредноста на Месечината нагло падна и со себе донесе TerraUSD. Таканаречената „спирала на смртта“ го дестабилизираше поширокиот пазар и турна некои инвеститори во финансиска пропаст.

Една од најголемите светски платформи за заеми за крипто – Целзиус – во неделата објави дека ќе ги паузира сите повлекувања, трансфери и размени меѓу сметките „поради екстремните пазарни услови“. Оваа експериментална крипто банка агресивно ги пласираше своите услуги за кредитирање на клиентите, со одлични каматни стапки доколку ги депонираат своите криптовалути кај нив.

Нестабилноста предизвика криза во „Coinbase“, една од најголемите платформи за размена на криптовалути. Компанијата загуби над 2 милиони корисници (19 отсто од вкупниот број корисници), а приходите паднаа за 27 отсто во однос на претходната година. Вредноста на акциите речиси се преполови, а турбуленциите доведоа до отпуштање на голем број работници.

Брајан Армстронг, извршниот директор на компанијата, во вторникот ги информирал вработените за отпуштањата, велејќи дека „компанијата пребрзо растела и дека е сосема јасно дека вработиле премногу луѓе“.

Gemini, крипто берза управувана од милијардерите Тајлер и Камерон Винклевос, исто така најави отпуштање на 10 отсто од своите вработени. Во писмото до вработените, браќата Винклевос рекоа дека индустријата влезе во „крипто зима“, но изразија оптимизам кога станува збор за иднината на индустријата. „Крипто-револуцијата во голема мера е во тек и ништо не може да ја спречи“, напишаа тие во писмото.

Cryptcom и Blockfay исто така најавија отпуштања. „Блокфај“ објави дека планира да отпушти дури 20 отсто од своите вработени.

„Близнаци“ и „Блокфај“ одбија да коментираат, додека портпаролот на „Криптоком“ рече дека компанијата останува фокусирана на „инвестирање во производствени и инженерски способности за развој на производи од светска класа“.

Бидејќи криптовалутите се ризични средства, во ситуации кога каматните стапки растат, а инфлацијата е висока, инвеститорите ги повлекуваат своите пари од високоризични инвестиции. Како резултат на тоа, вредноста на крипто-пазарот падна за околу 65 проценти од падот, а прогнозите на аналитичарите се мрачни.

Во меѓувреме, крипто ентузијастите велат дека таквата динамика е составен дел од функционирањето на пазарот на крипто и веруваат

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО