7.6 C
Ohrid
Wednesday, October 5, 2022

Тортиљи со пилешко и пиперка

НАЈЧИТАНО

Тортиљи со пилешко, пиперка и сос од домати, едноставен ручек во кој ќе уживате.

Состојки:

– 6 тортиљи

– 600 гр пилешко филе

– 100 гр кромид

– 3 лажици масло

– 2-3 чешниња лук

– 1 поголема пиперка

– Да, бибер

– 800 мл сос од домати

– По желба малку свежа зелена лута пиперка

Подготовка:

Пилешкото исечкајте го на ленти, а пиперката на коцки.

Кромидот ситно се сечка, па се пржи на масло. Додадете го пилешкото, пропржете од сите страни додека не добие убава боја.

Потоа додадете ја пиперката и издробениот лук. Зачинете со сол и бибер, па додадете сос од домати и кратко пропржете.

На суво тавче потпечете ги тортиљите, филето, по желба посипете со сечкани лути пиперки и виткајте во ролат.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО