9.1 C
Ohrid
Friday, December 9, 2022

Топ 5 кошаркарски филмови на Нетфликс

НАЈЧИТАНО

Кошаркарската треска е на својот врв на сите нивоа. Лука Дончиќ се бори во плеј-офот на најсилната лига во светот на НБА, Цедевита Олимпија во АБА лигата ја чека полуфиналето со легендарниот клуб Црвена звезда па дури и националното кошаркарско првенство полека станува интересно. А бидејќи Словенците се нација на скијачи и кошаркари, без сомнение ќе бидете среќни да гледате добар кошаркарски филм на Нетфликс.

На Нетфликс всушност има многу кошаркарски филмови и уште повеќе документарни филмови, така да се каже, за секоја НБА легенда, која била убиена непосредно пред да влезе во НБА. Ни се допаѓа и филмот Гиганти од Африка и кошарка или ништо. Па, за почеток, започнете со петте блокбастери кои владеат на сите топ листи на најдобрите кошаркарски филмови. И, да, дефинитивно наскоро ќе има документарец за нашиот Лука Дончиќ на Нетфликс, можеби за година-две.

Тренер Картер (2005)

Филмот, базиран на вистинска приказна, ја раскажува приказната за успешен продавач на спортска опрема кој ја прифаќа работата да тренира кошаркарски тим за момчиња во неговото поранешно средно училиште. Неговата работа не е лесна, бидејќи мора да ги убеди момчињата во напорна работа и дисциплина и на игралиштето и во училишните клупи. Во филмот, кој се смета за еден од најпопуларните „кошаркарски“ играни филмови, улогата на тренерот Картер беше брилијантно портретирана од Семјуел Л. Џексон.

Последниот танц (2020)

Документарната серија во десет дела главно се фокусира на последната шампионска сезона 1997/98 на највлијателниот, најпопуларниот и веројатно и најдобриот кошаркар на сите времиња, Мајкл Џордан. Меѓу другото, серијата ги прикажува менталитетот и карактерните особини на Џордан, како непопустливост, ентузијазам, брутална конкуренција и извонредна желба за победа, што и да преземе.

Space Jam (1996)

Симпатичен долгометражен анимиран филм во кој Мајкл Џордан им помага на Бани Долгухц и другите анимирани херои бидејќи мора да победат на кошаркарски натпревар против тимот на вонземјани предводени од злобниот Свокхамер. Ако не бидат поразени, засекогаш ќе бидат нивни заробеници на непозната и непријателска планета. Во 2021 година го снимаа и вториот дел од филмот со Леброн Џејмс во главната улога, но не доби одлични критики.

Rucker50 (2016)

Документарецот е објавен по повод 50-годишнината од најпознатото кошаркарско игралиште на отворено во светот, кое се наоѓа во њујоршкиот Харлем (Менхетен) во паркот Ракер. Со текот на годините, многу НБА ѕвезди го покажаа своето знаење на промотивни игри, како Вилт Чембрлен, Карим Абдул-Џабар, Џулиус „Др. Џеј „Ервинг, Ален Ајверсон, Коби Брајант, Кевин Дурент…

Аматерски (2018)

Долгометражен филм за 14 години неверојатен кошаркарски талент и сите стапици и лични проблеми кои го чекаат на патот кон спортската ѕвезда, славата и секако огромната сума на пари. На оваа тема многу би можел да каже и нашиот велемајстор Лука Дончиќ.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО