16.9 C
Ohrid
Friday, July 1, 2022

Топлотниот бран ги стопи глечерите, сомнителна долгорочна безбедност на водата

НАЈЧИТАНО

Топлотниот бран ги стопи глечерите, сомнителна долгорочна безбедност на водата
Алпските глечери го започнаа летото со многу ниска снежна покривка, сезоната е многу лоша.

Австриските Алпи имале 20 отсто помала снежна покривка од просечната, покажуваат податоците на австриската метеоролошка служба.

Снегот и ледената покривка на француските, германските и швајцарските Алпи се потипични за крајот на август отколку за крајот на јуни.

Минатонеделните температури негативно се одразија на снежната покривка. За време на топлотниот бран (15-21 јуни), швајцарските глечери изгубија повеќе од 300 милиони тони снег/мраз со топење, што може да наполни по еден олимписки базен на секои 5 секунди, рече глациологот Матијас Хус.

Топењето на глечерите има големи импликации за долгорочната безбедност на водата, не само во алпските области, туку и на Хималаите и Андите.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО