9.9 C
Ohrid
Tuesday, December 6, 2022

Топлотен бран: 11 словенечки базени за освежување и забава

НАЈЧИТАНО

Ако не сме на море или покрај езеро, секогаш можеме да најдеме освежување во блискиот базен. Возевме низ Словенија и најдовме 11 базени каде нема да ви биде жешко или досадно.

Колесија, Љубљана
Реновираниот базен Колезија во Љубљана нуди олимписки и детски базен, како и базен за масажа. Можете да се одморите на лежалките и штандовите околу главниот базен или на зелените површини во позадина. Има и детско игралиште со песок за играње на децата, додека спортистите имаат игралиште за одбојка на плажа, игралиште за кошарка и пинг-понг. Достапни се и надворешни и внатрешни соблекувални и тушеви. Можно е и вечерно капење до 22 часот.

Лагуна, Љубљана
Базенот Лагуна на периферијата на Љубљана нуди многу активности за деца од сите возрасти. Покрај базените, има и многу рекреативни места за социјални активности, мал базен за најмладите, базен за хидромасажа и детски игралишта и терени за топка. Капачите имаат на располагање 24 тушеви на отворено, 12 кабини за пресоблекување на отворено и машки и женски тоалети.

Воден парк Бохињ, Бохињска Бистрица
Водениот парк Бохињ може да се пофали со повеќе од 500 m² од вкупната површина на базенот. Располага со поголем рекреативен базен, детски базен и базени за масажа. Покрај тоа, достапни се многу атракции, како што се звучна пештера, пештера за љубовници, ѕид за качување и лизгалки. Целиот комплекс е дизајниран на многу разновиден начин и е погоден за сите возрасти и вкусови.

Терме 3000, Моравске Топлице
Терме 3000 нуди вкупно 3.127,30 м2 површини за капење на отворено. Тие можат да се пофалат со дури 32 базени. Од нив, 11 се во термалниот парк на отворено, каде од сите страни одекнува смеата на воодушевените посетители. Токму надворешниот дел најмногу ќе ги импресионира адреналинските ентузијасти, кои парите ќе ги добијат на забава, вртоглави лизгалки и разни скокови. Секој што сака да собира пливачки удари и да се повлекува од жешкото сонце во природната сенка на врвовите на дрвјата, исто така, ќе има корист.

Терме Птуј
Терме Птуј нуди тобогани за сите вкусови – од спуштања со водени перничиња до скокови во централниот дел на тобоганот. Исто така, пливање во базенот со бранови. Покрај адреналинскиот дел, тука е и олимпискиот базен, кој нуди доволно водени површини за капење, како и атрактивни скокови од нуркачката табла од височина од 3 или 5 метри. Внатрешниот дел на термалниот парк има неколку затворени, еден надворешен базен и три џакузи. Неговата специјалност е на некои места проѕирен тобоган, кој е отворен преку целата година.

Атлантис Љубљана
Во водениот град, кој неколку пати е избран за најдобро словенечко место за капење, секојдневно можете да се препуштите на луди авантури кои овозможуваат незаборавна забава за најмладите, а ја истакнуваат детската разиграност кај постарите. Посетата на Атлантида, без разлика на времето и сезоната, нуди многу можности да го поминете слободното време со водени пакости за целото семејство. Постојат и внатрешни и надворешни базени погодни за различни возрасти. Надворешниот базен се загрева до пријатни 31 степен, што значи дека е погоден за мали деца, како и за постари лица, кои брзо настинуваат на малку посвежо време.

Градски базен Вишња Гора
Вишња Гора Фото: Туристичко друштво Вишња Гора
За сите оние кои не се чувствуваат најдобро во прекумерната гужва и лавиринт од лизгалки, градската бања Вишња Гора е идеалното решение. Само десет минути возење од Гросупље и добри 15 минути од Љубљана ве делат од мирното место за капење среде ридовите Долењ. Надворешниот базен е долг 33 метри и широк 12 метри. Така, покрај бујното празнично прскање, овозможува и изградба на пет ленти за капење. Линеарен слајд е исто така инсталиран за најенергичните.

Терме Сновик
Комплексот за базени Сновик Спа се состои од внатрешни и надворешни базени со плажа со природна трева. Водата во внатрешниот базен е 32 степени, а во масажниот базен дури 36. Надворешниот базен со лизгалки, во кој температурата на водата е од 26 до 28 степени, е вистински авантуристички рај за деца и возрасни. За оние кои не важат преку ден, но сепак би сакале да се освежат, ноќното капење е отворено во среда, петок и сабота од 20 до 22 часот.

Терме Зрече
Богатите базени од 1.600 м2 во Зрече се исполнети со лековита термална вода со калциум, магнезиум и водород карбонат, а пред се со исклучително благотворно дејство на организмот на кој му е потребна рехабилитација. На изворот врие на жешки 34,5 степени кои потоа се прилагодуваат на умерени 27 до 35 степени во бањата Зрече.До надворешниот базен можете да уживате и во шумскиот воден парк со брзи тобогани и тобоган или детскиот плискам базен.

Аквалуна парк е летен воден забавен парк со повеќе од 3.000 m² водени површини. Ве маѓепсува со пријатен базен, возбудливи тобогани и патеки за брзи спуштања со диви свиоци. Со многу тематски базени, адреналинска кула со тобогани, анимација за љубопитни деца, широк асортиман на ресторани и удобност покрај базенот, гарантира целото семејство да си оди дома задоволно.

Аквапарк Жустерна, Копер
Зраците на медитеранското сонце ќе ве осветлат во надворешните базени, каде што можете да се предадете на брановите или да се опуштите во базенот со подводни масажи. Децата се згрижени со базени со игри и анимации, каде Берни кловнот создава со нив во посебно катче. Покриените затворени базени овозможуваат забава за сите генерации 365 дена во годината.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО