16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Топлотен бран е веднаш зад аголот: Еве кога ќе го достигне врвот и кога ќе пристигне нов одмор

НАЈЧИТАНО

Ви ја пренесуваме временската прогноза на метеорологот Бојан Липовшќак.Југозападно високиот проток поврзан со циклонот на запад од Португалија го придвижува жешкиот сахарски воздух над европската копнена маса над која останува високиот притисок на антициклонот. Топол сув воздух се протега од западниот брег на Африка преку Португалија, Шпанија и Франција до Велика Британија и предизвикува екстремно високи температури на воздухот. Топлотниот бран полека се движи кон исток.

Температурите на воздухот се во пораст над нашиот регион, а врвот на топлотниот бран го очекуваме кон крајот на следната недела.

Мало количество нестабилен воздух се движеше вечерва над северозападните делови од внатрешноста, што предизвика зголемена облачност, а на места меѓу реките Сава и Драва наврнаа неколку капки дожд.

Денеска времето во внатрешноста ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и ветровито. Ќе дува слаб до умерен североисточен и северен ветер.

Во планинските предели во внатрешноста попладне ќе има умерен развој на грмежи, па можна е појава на неколку врнежи од дожд.

Сончево на Јадранот и долж Јадранот. Невремето во северниот дел на Јадранот во текот на денот ќе слабее и ќе се сврти кон северозапад.

Највисоката дневна температура во внатрешноста е од 25 до 30, на Јадранот и во внатрешноста од 30 до 35 °C. УВ индексот е многу висок и препорачуваме негова употреба

производи за заштита од сонце. Температурата на морето е пријатна за капење и мериме од 22 до 26°C.

Утре времето ќе биде сончево и топло. Во внатрешноста, најниските ноќни температури удобни за спиење се од 15 до 18 Целзиусови степени. Прогнозираме попладне

слаб развој на дневна облачност во планинските предели. Највисоката дневна температура од 27 до 31°С. На Јадранот топло утро со температура на воздухот

над 20°C. Максималните дневни температури до 36 С.

Во внатрешноста врв на топлотниот бран кон крајот на неделата. Ноќните температури околу 22, а највисоките дневни температури до 40°C.

Во централниот и јужниот дел на Јадранот до крајот на неделата ќе се задржи сончево и топло време со дневен циркулационен ветер и попладне мистрал.

Заладување и дожд поврзани со студен фронт од северозапад се предвидуваат за 10 дена, но дотогаш, бидете во тек со нашите дневни временски прогнози.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО