Топлификацијата во Марибор поскапе

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Топлификацијата во Марибор поскапе. Променливиот дел од цената на парното греење се зголеми од досегашните 80 евра за мегават час на речиси 150 евра. Енергетскиот сектор на Марибор како причини ги наведува зголемувањето на цените на гасот, електричната енергија и купоните за емисија.

Енергетика Марибор го зголеми варијабилниот дел од цената на парното греење во јануари за 87 отсто на нешто под 150 евра за мегават час, пишува денеска весникот Вечер. Како најважна причина го наведоа поскапувањето на бензинот. За да не се зголеми бројот на неплаќачи, размислуваат за субвенции и можности за плаќање на рати.

Како што објаснуваат за „Вечер“ од јавното претпријатие Марибор, гасот лани бил купен по просечна цена од 20,49 евра за мегават час. Годинава цената е 106,03 евра, но поради владината регулатива за ограничување на цените на бензинот плаќаат само 73 евра. Добавувач е Петрол, бидејќи претходниот снабдувач Плинарна Марибор не достави понуда.

Според Енергетика Марибор, втора причина е значителното поскапување на струјата која се откупува по 2,36 пати повисока цена од лани, а трета е значителното зголемување на купоните за емисија на штетни гасови. Тие лани се купени по цена од 59,55 евра, а годинава по 85,4 евра за купон.

Новата цена, која се очекува да им биде објавена на клиентите следната недела, ќе важи до крајот на февруари. После тоа не е исклучено дополнително поскапување.

Цената на парното во Марибор, ако се спореди со цената на парното греење во Љубљана или Целје, е значително поскапа. Цената на мегават час топлина во Љубљана чини 79 евра, а во Целје 71 евро. Како што објасни вечерта Миран Рожман, шеф на производство во Енергетика Марибор, споредбата овде е невозможна. „Во Љубљана само околу десет проценти од топлината се создава со природен гас, најмногу се греат на јаглен и дрвен чипс. Во Целје, каде што природниот гас исто така претставува многу мал дел од влезната енергија, тие имаат инцинератор“, објасни Рожман.

На природен гас главно се греат во Нова Горица, Трбовље и Равне во Корошкем, каде цените ќе бидат повисоки во споредба со Марибор и по поскапувањето.

Сепак, од компанијата очекуваат дека домаќинствата во толкава мера нема да ги почувствуваат високите поскапувања на сметките за јануари, бидејќи температурите веќе извесен период се повисоки од вообичаените за овој дел од годината поради благата зима. Сепак, стравуваат дека со зголемувањето на цените ќе се зголеми и бројот на неплаќачи, што би им предизвикало дополнителен ликвидносен ризик.

Затоа ги проучуваат можностите за доделување субвенции за исплата на топлинска енергија и за земање на премостувачки кредит, со што би се овозможило плаќање на рати. Напори за ублажување на последиците од поскапувањето за весникот најавија и од општина Марибор.

Енергетика Марибор се обидува да ја ублажи цената на топлинската енергија со продажба на електрична енергија произведена во когенерација, но имаат проблеми и со ова. Како што објаснува за Вечер, менаџерот за производство на компанијата Миран Рожман, пазарот на електрична енергија во јануари „пропаднал“ поради што цената била дури и негативна во првите два дена од годинава. „Истовремено, не можеме да го продадеме целото количество произведена електрична енергија по фиксна цена, како што беше практика во претходните години“, додаде тој.

Вината ја обвинуваат и државата затоа што, според нив, сè уште не ја презентирала точната методологија за распределба на количините природен гас за производство на топлинска енергија за корисниците на домаќинствата од когенеративни уреди, па затоа тешко ја одредуваат точната цена.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

„Време е да ставиме црта на пинг-понг дискусијата со Бугарија“, одговори денеска Бујар Османи на новинарско прашање дали македонското МНР ќе испрати протестна нота...

Јован Тозиевски ,Градоначалник на Општина Ресен-Искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и...

Изразувам искрено жалење од мое лично име и од името на граѓаните на Општина Ресен за катастрофалниот земјотрес кој и се случи на нашата...

Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Владата на Република Северна Македонија попладнево одржа вонредна седница, со цел обезбедување итна помош за Република Турција, по катастрофалниот земјотрес што ја погоди земјата...

Moda

Екстравагантни изгледи на познатите од црвениот тепих на Греми наградите

Црвениот тепих на синоќешното 65. Греми награди секако не разочара. Најголемите музички имиња секогаш присуствуваат на најзвучната музичка вечер, а ни овогодинешната награда не...

Неочекуван тренд на хеланки оваа зима кои можете да ги носите во секое време и секаде

Да, хеланките со винил и кожен ефект се враќаат! На полето на хеланки, минатата година видовме (речиси) сè: особено хеланките со селотејп кај нозете повторно...

Тоа е најтренди боја на фармерки што ќе ја носиме во летото 2023 година

Сивите фармерки се дефинитивно крој во кој вреди да се инвестира ова лето. Широки сиви фармерки - тренд кој им ласка на сите типови на...
spot_img
spot_img
spot_img