16.2 C
Ohrid
Friday, August 12, 2022

Топлините нема да стивнуваат, јулскиот температурен рекорд може да падне кон крајот на неделата

НАЈЧИТАНО

Горештините нема да стивнуваат до крајот на неделата, според метеоролозите, вториот топлотен бран ќе го достигне својот врв во сабота, кога би можел да биде поставен и јулскиот топлотен рекорд. Кога можеме да очекуваме освежување?

Словенија, исто така, е сè уште во зафатот на жештините, според метеорологот Бранет Грегорчич од Агенцијата за животна средина на РС (Арсо) до сабота, кога вториот топлотен бран ќе го достигне својот врв. Бидејќи во низините во поголемиот дел од Словенија среде ден и попладне ќе има големо топлотно оптоварување, кое ќе биде најголемо во Приморска, Арсо издаде највисоко ниво на предупредување за сабота за централниот, југ. западните и југоисточните делови на земјата.

Во сабота живата ќе се движи околу 38, дури и 39 Целзиусови степени, што исто така би можело да биде јулски температурен рекорд во централна Словенија. Во Љубљана е 37,6 Целзиусови степени. Метеоролозите очекуваат дека најтопло ќе биде на југоисточниот дел на земјата до централна Словенија. Бидејќи воздухот ќе биде доста сув, ќе донесе чувство на пустинска топлина, од недела повторно ќе има повеќе влага во воздухот.

Според Грегорчич, Словенија во недела навечер може да ја зафати временско нарушување, кое ќе донесе малку пониски температури и одредени врнежи во поголемиот дел од земјата, но во Приморска ќе остане топло. Метеоролозите очекуваат големо освежување и најверојатно крај на овој топлотен бран во вторник и среда, кога во нашиот регион ќе допрат две временски нарушувања. Тогаш во поголем дел од Словенија може да очекуваме одредени врнежи кои би можеле да бидат придружени со невреме, а на места можна е и појава на град. Овие бури и дожд, сепак, може да ја ублажат сегашната значителна суша. Инаку, денеска кон вечерта можна е краткотрајна топлотна бура и во северозападниот дел на Словенија, а највисоките температури ќе бидат до 37 Целзиусови степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО