23.1 C
Ohrid
Saturday, August 20, 2022

Топлините денеска нема да стивнуваат. Што покажува прогнозата?

НАЈЧИТАНО

Топло ќе биде и во среда. Меркур ќе се искачи до околу 30 Целзиусови степени. Попладне и навечер ќе има локално невреме, особено во северните делови. Гледањето кон викендот, сепак, не навестува дека горештините ќе стивнат.

Во среда ќе биде променливо ведро со повремено зголемена облачност. Локално невреме ќе има во попладневните и вечерните часови, кое ќе продолжи и во четврток навечер. Најверојатно ќе бидат на северните места. Највисоките дневни температури ќе бидат во интервал од 25 до 31 Целзиусов степен, објавено е на веб-страницата на Агенцијата за животна средина (Арсо).

Сончево и топло во наредните денови
Во четврток ќе биде променливо ведро со променлива облачност. Невреме ќе има особено во средината на денот и попладне. Во петок ќе биде сончево, невремето не е веројатно. Во сабота ќе биде сончево, на север со повремен дожд или грмежи.

Какво ќе биде времето од 25 до 30 јуни?
Нашите места ќе бидат најмногу зафатени од слаба област со висок воздушен притисок. Во височините најмногу до нас ќе допира топол и прилично сув воздух. Од сабота до четврток ќе биде претежно сончево. Веројатноста за невреме ќе биде најголема во сабота и вторник. Највисоките дневни температури во Словенија ќе бидат околу или нешто над 30 Целзиусови степени.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО