5.2 C
Ohrid
Wednesday, November 30, 2022

Топилницата за никел од Кавадарци, на „Еуроникел“ од утре ќе ги изгасне печките и ќе го прекине производството

НАЈЧИТАНО

Топилницата за никел од Кавадарци, на „Еуроникел“ од утре ќе ги изгасне печките и ќе го прекине производството, потврдија од компанијата за Плусинфо.

Менаџерскиот тим на денешната седница одлучи електро печката за производство на никел која од први јуни е на одржување, да се изгасне најдоцна до утре од 14 часот. Вработените да бидат испуштени на 70 отсто плата, а подоцна да одат во технолошки вишок.

Ваквата ситуација со Еуроникел, до овој момент ја прави оваа компанија најголема која е жртва на енергетската криза.

Слична информација на денешниот брифинг со новинарите сподели и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

[popmake-52754]

НАЈНОВО