1.9 C
Ohrid
Monday, January 30, 2023

Топењето на најголемиот австриски глечер во 2020 година четири пати побрзо од просекот

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Пастерце, најголемиот глечер во Австрија, се топеше поради глобалното затоплување „два до четири пати“ побрзо во 2022 година во споредба со просекот од последните години, објави Националниот метеоролошки институт ЗАМГ.

„Првите резултати од есенското мерење покажуваат дека тоа беше екстремна година“, изјави шефот на одделот за следење на климата Марион Грајлингер.

„Дебелината на мразот се намали за 3,7 метри, дури и во највисокиот дел над 3.000 метри во височина, додека претходното намалување беше 1,6 метри“, рече Грајлингер во соопштението од четвртокот.

Никогаш досега дебелината на снегот на Алпите не била толку мала, а исто така бил извалкан од прашина од Сахара.

Затоа, покривката впивала повеќе топлина и побрзо се топела, што предизвикало глечерот да го изгуби својот заштитен слој веќе на почетокот на летото. Мразот потоа беше подложен на серија термички шокови ова лето.

Силното топење ќе предизвика порано од предвиденото умирање на долната зона на Пастерце, која е дел од групата Глокнер на планинскиот венец Хохе Тауерн (јужниот) на источните Алпи, објаснува институтот ЗАМГ.

Ваков феномен е забележан летово на целата област на Алпите, каде што има 4.000 од вкупно 220.000 глечери на Земјата.

На почетокот на јули, огромен блок од глечерот Мармоладе во Италија се откина, при што загинаа 11 лица, а појавата е предупредување колку е сериозна ситуацијата.

Германија објави губење на глечерите во понеделникот, а извештајот објавен во средината на неделата покажа дека глечерите во Швајцарија ја забележале најлошата стапка на топење од почетокот на евиденцијата пред повеќе од еден век – губејќи шест проценти од преостанатиот волумен во 2022 година, или речиси двојно повеќе од претходниот рекорд поставен во 2003 година. .

Според научните податоци, топењето на глечерите е последица на глобалното затоплување, а нивното топење придонесува за покачување на нивото на морето, нестабилност на почвата и суши.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

На празникот Св. Антониј Велики оставка поднесе Нефи Усеини за градо-спасение

Денес на големиот празник Св. Антониј Велики, триесеттиот ден во Новата календарска година во Охрид се одбележува празникот Совето-спасение. На овој голем ден оставка...

Бразилка родила момче тешко повеќе од 7 килограми

Со 59 сантиметри и 7,3 килограми, Анџерсон е едно од најголемите бебиња родени во Бразил. Бразилката била бремена во 40 недела. За 27-годишната Клеидијан Сантос...

Неколку загинати во новото руско гранатирање на Херсон и Харков

Најмалку три лица загинаа во гранатирањето на Керсон. Руски проектили погодија и четирикатна станбена зграда во вториот по големина град во Украина, Харков. Најмалку три...
spot_img
spot_img
spot_img