2.8 C
Ohrid
Friday, February 3, 2023

Тонери за лице: Видови, предности и на што треба да внимавате при нивното нанесување?

spot_img
spot_img
spot_img
- Advertisement -

Помина времето кога шминката се отстрануваше со тонер, бидејќи овој корисен производ има сосема друга намена и не е добро да се игнорира.

Само редовното чистење на кожата и нејзината правилна нега ќе обезбеди таа да биде здрава, еластична и еластична подолго време. Еден од најважните чекори во рутината за нега на лице е нанесувањето на тонер. Можеби оваа чиста вода на почетокот не ви изгледа толку важна, но со внесување на тоник во вашата секојдневна нега на кожата, може да ви донесе само позитивни промени.

Тоник придобивки
Во минатото тонерот се сметаше за непотребен, премногу груб и неверојатно сушен поради алкохолот во составот, но тонерите денес имаат сосема спротивен ефект на кожата. Последната генерација на тонери имаат повеќе од адстрингентни својства, а многу од нив не содржат алкохол. Во моментов, на пазарот постојат тонери кои ги решаваат речиси сите проблеми со кожата и повеќе не се ограничени на лекување на акни и мрсна кожа.
Тонерот е особено корисен за балансирање на pH факторот на кожата, кој најчесто го нарушува тврда вода со која ја миеме и чистиме кожата. Поради своите смирувачки состојки, тоникот ја враќа природната pH вредност, ја хидрира и ја подготвува кожата за понатамошна нега.

Во тониците можеме да најдеме многу корисни состојки како што се:

– камилица и за смирување

– Розова вода и витамин Е за хидратација

– масло од чајно дрво за лечење акни и мозолчиња

– алое вера за смирување на воспалението и црвенилото

– антиоксиданси

Видови тоници
Тонерот го избирате според типот и состојбата на вашата кожа. Ако на вашата кожа и недостига влага, тонерите со хијалуронска киселина се за вас, додека на кожата склона кон акни ќе и се допаднат тонерите со салицилна киселина. Ако имате мрсна кожа, ќе имате корист и од тонерите со ниацинамид, на сувата кожа ќе им се допаднат тонери со додавање на вода од роза, хранливи масла и глицерин, додека за мешана кожа, тонер со лаванда и вештерка е идеален.

Како и кога да се користи тоник?
Тоник се користи наутро и навечер на нејзиното лице по темелно чистење, а пред сите други производи за нега. Нанесете го на лицето со подлога или испрскајте го на лицето, а потоа веднаш нанесете хидратантен серум. Имено, серумите за хидратација обично содржат хијалуронска киселина која ја врзува водата за себе, па влагата подолго се задржува во кожата. Не заборавајте да го нанесете тонерот и на вратот.

Уште еден одличен трик за мека и нежна кожа: нанесете тоник на лицето и масирајте малку природно масло во сè уште влажната кожа, кое ќе го нахрани и хидрира вашето лице. Не мијте го тоникот од лицето, а можете да го користите и како освежување во текот на денот.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

МВР гарантира безбедно чествување на 4 февруари

Министерството за внатрешни работи најостро ги демантира, како што наведува, лагите изнесени на еден портал дека за безбедноста во сабота ќе се грижат и...

Даниел Поповиќ откри која е Џули од познатата песна

Музичарот Даниел Поповиќ ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1983 година во Минхен со песната „Џули“. Освои високо четврто место и песната стана хит....

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...

Откако еден обожавател од публиката во текот на последниот концерт на Адел покажал фотографија од својата покојна сопруга, пејачката се расплакала и му ја...
spot_img
spot_img
spot_img