25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Товарен брод под знамето на Емиратите потона во Персискиот залив кај брегот на Иран

НАЈЧИТАНО

Товарниот брод Ал Салми 6, под знаме на Емиратите, потона во Персискиот залив кај брегот на Иран, откако се преврте поради лошо време и невреме, соопштија властите.

Од вкупно 30 членови на екипажот, спасувачите спасиле 16, а 11 се нашле на сплав за спасување.

Едно лице е спасено од танкер што пловел во областа.

Екипажот на бродот, кој беше на пат кон Ум Каср во Ирак, превезувајќи автомобили и друга стока, се состоеше од државјани на Судан, Индија, Пакистан, Уганда, Танзанија и Етиопија.

Потонатиот брод е на околу 48 километри од брегот на иранскиот град Асалу, а спасувачите од таа земја се обидуваат да стигнат до него.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО